Zdražování potravin kvůli produkci masa

Zdražování potravin kvůli produkci masa

Za povšimnutí stojí páteční článek na ekonomika.ihned.cz, zabývající se zdražováním potravin, ke kterému v poslední době dochází. Kromě drahé ropy, komoditních spekulantů a bank a vlivu počasí uvádí jako jeden z pěti důvodů také produkci masa a odkrývá tak veřejnosti málo známý fakt, že konzumace masa je v porovnání s rostlinnou potravou zcela neudržitelná.

Všichni dobře známe tabulky, které uvádějí, že na 1h čtverečním se uživí jen 1 všežravec, ale 12 vegetariánů a až 80 či 100 veganů. Rostlinná strava je energeticky a ekologicky mnohem šetrnější k planetě než "výroba" masa, protože pochopitelně dobytek či drůbež musí sníst rostlinných potravin mnohonásobně více, než "vyprodukují" masa a v podstatě se hromada kvalitních rostlinných proteinů prostě vyhodí skrz trávicí ústrojí zvířat, aby se maso mohlo dostat na talíř lidí, kteří maso pokládají za něco více, než je rostlinná strava. Bohužel tento omyl je zakořeněn nejen v západní civilizaci, ale stále více proniká i do asijských a afrických společností, které maso nejedly vůbec nebo jen velmi zřídka. Stačí se dnes podívat na dnešní, původně vegetariánskou, Indii a podobné země v oblasti, kde je dnes "in" obědvat v McDonalds a tučnou, přepálenou a nezdravou stravou si zlepšovat image a vlastní sebevědomí. Přitom je to vše jen ve způsobu, jakým myslíme - a způsobem, jakým myslíme, můžeme zachránit planetu.

Odkaz na článek o zdražování potravin:Dotazník není zadán


Re: Re: Re: Otázka

  • 16:59
  • 2014-03-17
  • rudla (Anonym)

Proč hned chemický hnojiva? Sám bydlim na statku (nemáme zvířata na maso ani mléko ani vejce :), kde máme několik koní, kteří slouží především na vypásání trávy a projížďky a světe div se, jejich hovnama se hnojí výborně :)

Odpovědět...

Re: Re: Re: Otázka

  • 09:20
  • 2014-03-25
  • veganka33333333 (Anonym)

Jistě na loukách o 10° sklonu žádnou luštěninu nevypěstuješ. S vyplazeným jazykem Na to člověk nepotřebuje být agronom. Ale Česká republika pokud vím, nejsou jen pastviny a louky.  Například u nás se soja pěstuje na Břeclavsku. Hnojiva: vím, že je velmi těžké

Odpovědět...

Re: Re: Re: Re: Otázka

  • 09:36
  • 2014-03-25
  • veganka8 (Anonym)

Vím, že je velmi těžké, hospodařit bez průmyslových a živočiných hnojiv, ale jde to. Na tuhle problematiku je třeba pohlížet komplexně. Například: velké množství organického odpadu v ČR končí na skládkách místo v kompostu nebo kompostárnách: což je jeden způsob, jak vrátit živiny do půdy. Kompostárny se u nás začínají roziřovat napřklad:  http://www.cmcnamest.cz/kompostarna.php. Pokud se podaří velkou část organického odpadu vrátit do půdy bude to určitě velký příspěvek k zlepšení úrodnosti půdy. Další možnost. pěstování bobovitých rostlin na obohacení půdy dusíkem, pěstování pohanky a svazenky, které narušují kořenovými výměšky horninu a obahacují tak půdu o fosfor. Popravdě sama si nedovedu představit celosvětové hospodářství bez zvířat produkujících hnůj a spásajících krajinu v neurodných oblastech. Ale o tom (podle mě) veganská myšlenka není. Pokud by dolo k velkému nárustu veganů, tak by to bylo pozvolna a ne najednou a samozřejmně by bylo dobré, aby ruku v ruce se rozířily ty systémy hospodaření, které používají hnojení bobovitými rostlinami, kompostem a další "nechemické" a "neživočiné" způsoby hnojení.

Odpovědět...

Napište svůj názor

*
*
*
*

* Vložením jakékoliv odpovědi se celé téma posune nahoru jako nejnovější, nevkládejte proto reakce na jiné téma bez použití odkazu 'odpovědět'.


Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.