logo
Přihlášen: Nepřihlášen (anonymní) 23.02.2018 11:39
Články | Odkazy | Ke stažení | Fórum
Seznam Rubrik
 Reklama
 


Anketa
  Není vypsána žádná anketa


Poslední reakce
 
Nezdravé stravovací trendy
(14.07.2017 10:13:51 Vladislav Petrášek)

Vegetariánství, veganství apod. jsou nezdravé a především módní stravovací trendy, které vedou ke špatné výživě. 

Strava našich předků
(19.05.2017 14:11:39 Emílie L.)

V tomto článku jsou záměrně vynechána některá fakta. Díky tomu článek budí dojem, že naši předci ili hlavně na rostlinné stravě, to ale není pravda. Můj názor: http://emilie-lvovska.webnode.cz/l/co-jedli-nasi-predci/

Grznar
(07.04.2017 12:21:51 Filip)

Kokote!

ocel a guma
(05.03.2017 14:34:14 Já )

Já myslím že to není pravda s ocelí a gumou, protože se prodávají náhrdelníky určené pro vegany a kupují si je.

Proč být vegan
(01.02.2017 23:29:39 Viktor)

Zajímavé podání :-) Já se snažil shrnout hlavní 4 důvody, proč se většina veganů rozhodla přejít právě na tuto rostlinnou stravu. Myslím si, že jsem to pojal hodně podloženými fakty, no, mrkněte sami https://www.svobodavsem.cz/proc-byt-vegan/

Testoviny
(08.12.2016 21:43:33 Eva)

Prijde mi stupidni tvrdit ze vajecne testoviny se vyrabi na stejnych strojich jako bezvajecne.... 

Re: palacinky
(10.09.2016 00:24:56 RodoSlav)

Prečo by si sa mala vzdať palaciniek, keď ich máš rada??

Sprav si vegánske, bez mlieka a vajec. Stačí špaldová múka (T 812 a pod.), voda a štipku soli a je to. Potri džemom ,najlepšie svojim a mňam, mňam.

Dobrú chuť!!

Re: B12
(21.03.2016 14:49:23 vaganka)
Nezlob se, ale s tímhle názorem nemůžu vůbec souhlasit. V mém okolí si vegani, kteří si nedoplňovali vitamín B12 přivodili nedostatek vitamínu B12 s hodně nepříjemnými následky (mj. těžké deprese). A to není jediné: také vápník a nenasycené mastné kyseliny mohou .... (text zkrácen)
Re: B12
(17.02.2016 08:24:49 Milena Buriánková)
Díky za "zlatá slova" klučičí pštadvacítky. Domnívala jsem se, že už budu ve svých sedmdesáti odsouzena chodit jen do kroužků štrykování, nebo k doktorům, ač tomu vzdoruji mnoho let a ve zdraví. Čistoktrevnou vegetariánkou jsem 12 let, ale musím sebou víc mrskat , abych stihla v&scaro.... (text zkrácen)
B12
(16.02.2016 14:01:48 Don't worry)
Myslím že nic není tak vážné, aby se to muselo hrotit.. Já ve veganství vidím jednoduchost, pohodu a náklonost k přírodě. Ano, první dojem který člověk vidí je ten, že je to drahé a budou Vám chybět nejrůznější látky.. Čím víc se ovšem začnete zaj.... (text zkrácen)Veganství jako pokračování vegetariánství
18.04.2008 20:38
Být vegan je krásný ideál. Ideál o čistotě, soucitu a nenásilí vůči živým tvorům. Jako každý ideál, přináší s sebou i to, co na ideálu na první pohled není vidět – odpovědnost, závazek vůči svému zdraví a překážky v běžném životě. Veganství tak zatím znamená životní styl pro opravdu rozhodnuté jedince, ochotné pro dobro zvířat a také maximální zdraví podstoupit těžkosti v běžném životě. Česká společnost není zatím tak vyvinutá a otevřená jako v západních zemích, kde je nejen dostatek veganských potravin a v restauracích nabízejí leckde i veganské menu, ale především jde o společenskou akceptovatelnost, která se u nás jen pozvolna zlepšuje. Abych však byl optimista, musím uznat, že během uplynulých deseti let se atmosféra v naší společnosti opravdu výrazně změnila a vše se vyvíjí kupředu. Před 10-12 lety se na mne v restauraci dívali nechápavě, pokud jsem chtěl něco jen vegetariánského, dnes už spousta lidí ví i o veganství, že něco takového existuje. Než procházka kvetoucím sadem, je stále veganství spíše adventura pro sebevědomé a neústupné povahy, které jsou kvůli životům zvířat a zářícímu zdraví ochotny absolvovat různé menší či větší těžkosti ve svém životě. Myslím, že životy zvířat za to stojí.

Když jsem někdy na střední škole poprvé slyšel o veganství, nechápal jsem to a přišlo mi to extrémní. Nedovedl jsem pochopit, proč by se neměly používat tak skvělé věci, jako jsou mléko a vejce, které naše kravičky a slepičky produkují jak na běžícím páse přeci jen a jen pro nás. Časem jsem zjistil, že je veganství jen důsledné vegetariánství a je jeho logickým vyústěním.

Proč? Pokud se již jednou vydáte na cestu vegetariánství, většinou to nebývá jen ze zdravotních důvodů. Ikdyž hledisko zdraví je také důležité, potkal jsem jen málo lidí, kteří by se stali vegetariány jen kvůli zdraví. Většinou rozhoduje etické hledisko, náš soucit se zvířaty a chuť snížit jejich utrpení, které zažívají kvůli produkci masa. Bohužel zvířata netrpí jen kvůli produkci masa, ale také mléka, vajec a samozřejmě různých tzv. vedlejších produktů jako kožešiny, kůže, sádlo, želatina apod. Míra lidského zneužívání zvířat je opravdu obrovská a za ty tisíce let, kdy člověk používá zvířata tak, jak se mu zlíbí, jsou živočišné produkty doslova prošpikovány i v takových výrobcích a činnostech, kde byste to vůbec nečekali.

Veganství je jakási podkategorie vegetariánství, nazývaná také ortodoxní vegetariánství. Přijmeme-li tuto terminologii, pak jestliže veganství znamená ortodoxní, jakékoliv jiné formy vegetariánství jsou nedůsledné. Vegetariáni si částo omlouvají například kožené boty s tím, že to je „jen vedlejší produkt“ a zvíře se kvůli tomu nezabylo. Omyl – když se zvíře zabíjí, nic není vedlejší produkt! Člověk je totiž tak šikovná stvůra, že ze zvířat dokáže zužitkovat každičkou část - „udělá“ z nich nejen kotlety, párky a salámy, ale také želatinové bonbony, leštěnky na auta, potahy na volanty, kožené bundy, boty, bujóny a chuťové přísady. Nic se nevyhodí – masový odpad poslouží jako krmivo pro jiná člověkem chovaná zvířata a to, co nemá jiné využití, skončí jako hnojivo. Častý argument vegetariánů, že kvůli mléku se nezabíjí, je bohužel scestný. Kvůli mléku zvířata trpí při produkci a jakmile skončí jejich dobrá dojnost, putují na jatka. Neskončí tam jako „masové“ krávy, ale jako vysloužilé „mléčné“ krávy. Kdyby Milka věděla, co jí čeká, až přestane dojit...

Přijmete-li veganství, přijímáte fakt, že člověk zvířata nemusí vůbec využívat. Jde to i bez nich a zvířata by si mohla žít své vlastní životy lépe, než jak jim to určil člověk. Rostlinná strava je neskutečně pestrá a při dobrém rozmyslu i velmi zdravá. Ne nadarmo průzkumy ukazují, že veganská populace se dožívá průměrně o několik let delšího života než běžní strávníci. Nejen že tak prodloužíte svůj vlastní život a zkvalitníte jeho hlubší rozměr, ale také zachráníte životy mnoha tisíců zvířat, která by byla zabita kvůli masu nebo kvůli mléku a vejcům. Veganství není jednoduché, ale každý krok dopředu je důležitý. Zvířecí produkty jsou v lidské společnosti použity v neuvěřitelně širokém rozsahu, takže vyvarovat se všeho, co má nějaké spojení se zvířecím utrpením, je téměř nemožné. Je však na každém z nás, nezastavovat se u vegetariánství, a udělat další krok na cestě k zastavení zneužívání zvířat a jejich zabíjení, na cestě soucitu a etiky. Nezáleží, zda ten krok bude delší či kratší, ale udělat jej. Prosím, udělejte jej...


rosta(et)vegan.czPROČ JSEM VEGAN

Má veganská cesta začala zhruba před deseti lety, kdy jsem poznal, že vegetariánství neřeší vše a často dokonce zakrývá skutečné řešení problémů, kdy díky produkci mléka jsou zvířata týrána a zabíjena a je z nich pak i maso. To mě vedlo k odmítnutí mléčných produktů i vajec. Postupně jsem také přestal nosit kožené boty a jíst med. Nyní již několik let žiji v domácnosti, která je 100% veganská a tak mohu svůj život v tomto ohledu označit za spokojený. Ještě bych takový spokojený život přál i těm chudáčkům slepičkám a kravičkám, které při cestách krajinou jen tuším zavřené v drůbežárnách a kravínech a které pak někdy vídám zavřené v nákladních autech, jak putují se smutnýma očima na jatka. Život na této planetě může být i radostný a šťastný, ale nebuďme sobci a dopřejme jej také jiným živým bytostem, než jsme my. Bytostem, které neumí mluvit, ale kdyby uměly, tak vám za rozhodnutí pro veganství poděkují.

Rosťa Siksta
Filozofie veganství Reakce (0) | Zobrazit všechny články ...

Skupiny místností fóra
 
Cestujeme vegansky
Detaily veganského života - kam až zajít?
Obchody v ČR
Kde si nakoupit veganské výrobky, jídlo, kosmetiku...
Vegan foreigners in Czech rep!
Anybody travelling to or staying in CZ...
Vegan MTB klub
Rádi jezdíte na horských kolech do přírody?
Veganské recepty od vás
Veganství
Vege Seznamka
vege seznámení - vážně i nevážně
Výrobky - vhodné či nevhodné?
Jaké jsou zajímavé výrobky? Na co si dát pozor? A čím výrobci klamou?
Veganské akce
Vegani pro vegany, ale i pro veřejnost - co uděláme?
Důvody ? Etika či Dieta ?
Restaurace - ČR
Restaurace - cizina
Zaměstnání, projekty
Vege práce, vege projekty...

Všechny místnosti ...
Krátké Zprávy

Líbíme se Vám?

07.09.2010 13:09

Jedním kliknutím dejte vědět svým přátelům na facebooku, že se Vám vegan.cz líbí!
Veg1 jen za 199 Kč

01.09.2010 21:34
Při zakoupení 3ks veganských multivitamínů VEG1 neplatíte obvyklou cenu 249 Kč za kus, ale jen 199 Kč za kus - ušetříte 147 Kč! Akce platí v prodejně BIOOBCHOD.CZ, Praha2, Bělehradská 71, řekněte si o slevu na pokladně. Řekněte, že jste to četli na vegan.cz, je to taková čtenářská výhoda :-)


Ahoj v novém roce!

01.02.2008 13:52
Zdravím všechny! Konečně je zase trochu času hodit sem pár úprav. Fórum funguje, je vidět, že kdo má zájem, rád si napíše o svých zkušenostech s veganstvím. Připomínám, že veganství není jen o stravě - kdo jí vegansky, ale nosí kožené boty, je to jako být pacifista a jít do války... Pokud budete mít nějaký článeček, překlad, neváhejte mi ho poslat na mail rosta(et)vegan.cz. Vítány jsou hlavně překlady zahraničních materiálů!


Fórum funguje

03.07.2007 01:42:43
Sekce Fórum v horní liště se již začíná plnit tématy. Pokud jste vegan a máte co říci nebo se chcete na něco zeptat, neváhejte se zapojit! Upozornění - pokud vkládáte příspěvek, neukáže se email - takže když chcete aby vám někdo odpověděl, musíte napsat do textu i email, jinak mohou odepisovat jen registrovaní uživatelé formou vzájemných zpráv.

Přihlášení uživatele

 

Registrovat uživatele
Zapomenuté heslo

Vstup do administrace

Soutěž
  V tuto chvíli není vypsaná soutěž.


Web technicky a zdarma provozuje


V případě technických problémů kontaktujte.

.
Statistika přístupů

TOPlist
Od 21.4.2008Reklama