Veganská čajovna Veganka

Veganská čajovna Veganka

Veganka je veganská čajovna v Hálkově ulici v Praze. Je to naprosto ojedinělý podnik, kde si vegani mohou být jisti, že nedostanou nic živočišného, ani že by museli pátrat po složení jídel, na která by měli chuť. Jako mimopražský návštěvník jsem byl ve Vegance zatím jen jednou a absolutně lituju, že tam nemohu chodit každý den. Zase jsem se totiž jednou "najedl jako pořádný chlap" - byla domácí polévka, knedlíky s masíčkem i nějaký ten zákusek. Až na to, že polévka byla bez vajec i bez mléka a masíčko bylo sojové. Příjemný pocit doplňovalo jak popíjení čerstvé pomerančové a grepové šťávy, čerstvě vylisované, ale i příjemné povídání s fajn vegany Vlastou a Vojtou, kteří Veganku provozují. Protože dělat čistě veganskou čajovnu je téměř ekonomická sebevražda (kolik je veganů, byť v Praze?), chtěl bych aby nás - vás chodilo do Veganky více, protože takovýto skvělý podnik, dělaný vegany a pro vegany, určitě stojí za návštěvu. Abychom vám přiblížili atmosféru a fungování Veganky, je tu kratičký rozhovor, na otázky odpovídali částečně Vlasta a částečně Vojta.

R: Představte prosím projekt čajovny Veganky a lidi okolo toho zapojené

Vlasta: Veganka je jednoduše prostor, kde můžete v nekuřáckém, útulném prostředí posedět a potěšit své chuťové buňky výhradně rostlinnými pochoutkami, kde můžete nakoupit kosmetiku, potravní doplňky a další zboží s certifikátem Vegan a kde Vás obslouží vegani .

Vojta: Momentálně zkoušíme tento projekt rozjet a udržet v pronajatých prostorách v centru Prahy. Pracujeme ve dvou s příležitostnou výpomocí spřízněných duší.

R: Co vás k tomu vedlo a jaké je směřování čajovny?

Vlasta: Myslím si, že je to projekt, který má smysl. Veganka se i za krátkou dobu svého trvání stala místem, kam pravidelně chodí lidé, kterým nejsou lhostejné důsledky jejich způsobu života, kteří nepodléhají nesmyslným reklamám a používají vlastní rozum a svědomí.

Vojta: Také bychom rádi časem pořádali v prostorách Veganky i přednášky a kulturní akce.

R: Čím se Veganka liší od jiných běžných čajoven?

Vlasta: Jsme veganská čajovna, mléko ani med u nás nedostanete, ale i lidé neveganští u nás pijí masalu ze sojového mléka a chutná jim… Veganka je také kontaktním místem, kde si můžete vyzvednout materiály Svobody zvířat.

R: Jaké nabízíte nápoje a jaké lahodné pokrmy?

Vojta: Máme široký výběr čajů, něco káv, moštů, džusů, čerstvě lisované ovocné šťávy, rostlinná mléka z oříšků a semínek a k tomu něco dobrého k zakousnutí, třeba koláče…

R: Jak jste se dostali k veganství a co pro vás znamená?

Vlasta:  K veganství jsem se dostala přes vegetariánství a trvalo mi to hodně dlouho, než mi docvaklo, že být vegetariánem nestačí . K vegetariánství jsem inklinovala od dětství. Bylo mi, co si pamatuji , jasné, že zabíjet a pojídat jiné tvory není v pořádku. Bylo mi jasné, že to masíčko z kuřátka co se do mě snaží nacpat při nedělním obědě nám kuřátko nedalo dobrovolně a s radostí.

Veganství pro mne představuje způsob života a myšlení a je částí mého světonázoru. Znamená přemýšlet nad dopady každého činění . Znamená nedůvěřovat a prověřovat. Znamená nebát se být odlišný. Znamená uvědomit si, že jsem částečkou velkého a složitého celku. Znamená řídit se citem a svědomím a nenechat si je ničím a nikým otupovat.

Vojta:  K veganství jsem se dostal stejně jako Wlasta přes vegetariánství. Oproti Wlastě jsem byl od malička masojedlík na jedničku. Převzal jsem obecně platný názor, že „škodná“ je škodná, pejsek je kamarád a kráva a ostatní zvířata + to co se z nich dá vyždímat je k jídlu či pití. V zakomplexovaném dětství jsem se choval k drobným zvířatům i krutě.

K vegetariánství a nadále k veganství jsem se dostal přes lidi a informace , díky nimž jsem dokázal prohlédnout zaběhlé klišé. A začal jsem používat vlastní mozek a srdce.

Veganství stejně jako straight edge , pro mě znamená uvědomění si své vlastní vůle a zodpovědnosti a jeho uvádění do praxe.

Veganství pro mě není konečná meta. Pokud se na konci života stihnu zamyslet jak jsem žil, chci si odpovědět, že jsem ve výsledku žil jako ten, kdo víc pomohl než ublížil.

R: Určitě - to je zajímavý postřeh! Jaký je váš názor na případ utýrané kočky, opité a předhozené pitbulovi k roztrhání?

Vlasta: Kočku jsem osobně neznala, můj názor na ni je ten, že byla ve špatný čas na špatném místě. Můj názor na „lidi“ kteří akci provedli - jsou to bohužel produkty na hlavu postavené společnosti, která poškozuje jedince už při porodu a pokračuje v tom celé jeho dětství a dospívání a on se už pak zvládne poškozovat i sám bez jejího přispění a přibere do toho kolotoče i své děti …Čím víc lidí z toho kolotoče vystoupí a podívá se na něj zvenčí, tím větší šance, že bude podobných krutostí ubývat. (Myslím že je třeba nezůstat lhostejný , jistě se najde mnoho případů, které nejsou takto mediálně profláklé).

Vojta: Pohoršení redaktorů a všech, co mají pak k večeři křidélko nebo prsíčko, mi nepřijde na místě). Je na každém, co udělá proto, aby podobných činů ubylo.

R: Jaký je váš názor na vegany, kteří nosí kožené boty?

Vlasta: Pokud je podědili po dědečkovi, tak proč ne.

Vojta: Já osobně mám kožené botky po taťkovi , je jim něco okolo 8let a za mě tam přibyla záplata, též kožená a dost jsem to řešil (ekologické dopady kožených/nekožených, kde se vyrábí atd atd ) . Vyšlo mi z toho toto: Podědit, donosit, vyhodit a nekupovat nové. Komu vadí i dochození starých bot, rád mu umožním, aby mi koupil nějaké nové od Vegetarian shoes :-) předem děkuju.

R: To už je spíš žert, takže v tom můžeme pokračovat - jaký je váš názor na to, že si Paris Hilton rozbila v Praze bradu?

Vlasta: Neznám P.H., asi nedávala pozor na cestu.

Vojta: To bylo tak…Paris mi zrovna volala a chtěla mě vytáhnout na nějakej večírek na Žofín. A já že nemám jakože moc čas a tak. Mno a ona že jen ať jdu, že mě už dlouho neviděla a tak. Tak jsem jí řekl, ať se pro mě staví s limuzínou tak kolem 22,00 a já že teda vyrazím na pár juice do toho Snobákova. Do Veganky se schází po schodech, bylo zrovna vytřeno…. Tak to bylo, pravda svatoucí … jo a rád bych ještě dementoval informaci, že se to stalo, když se prala o naše koláče s Bradem Pitem… s tím se totiž prala Pink (to já jen pro pořádek aby to bylo jasné). Dezinformace jsou hrozný zlozvyk, a pokud mohu, dělám vše proto, abych jim zamezil.

R: Jasně :-) Řekněte nám tedy ještě něco filozofického na závěr...

Vojta: Vím, že není jednoduché poslouchat stále se opakující řeči „normálních“ lidí, pokud se od nich vydělíte tím, že začnete přemýšlet o tom, co jíte, co si oblékáte, čím se myjete, v čem perete…Ne proto, abyste byli zdraví a štíhlí, moderně vypadající a voňaví, ale proto, abyste měli čisté svědomí…Člověku pak občas pomůže potkat lidi sobě podobné, aby věděl, že v tom není sám…

R: Já myslím, že zrovna takovéhle lidi, kteří jsou "na stejné lodi", potkáme třeba právě u vás ve Vegance

Vlasta: Ano, přijďte do Veganky, určitě tam nějaké najdete.

Vojta: A koukněte máknout, třeba tady taky nebudem věčně…Faktem je, že držet striktně veganskou čajovnu není žádná sranda , tak pokud máte pocit že je veganských míst a alternativních prostorů málo a jak to máme všichni těžké , tak třeba nemusíte chodit zrovna k nám , ale nenaříkejte a něco pro růst veganského hnutí a zelených myšlenek dělejte. Mně je ale i celkem líto, že lidi chodí třeba i jinam než k nám, protože dělat striktně veganský projekt není nic jednoduchého a je to pro nás srdeční záležitost.

R: To znám. A myslím, že lepší je nenadávat a nekritizovat jen společnost, ale aspoň něco udělat. Minimálně chodit k vám - já když budu v Praze, tak k vám rád vždycky zajdu na dobré pití nebo výborné jídlo.

Vlasta: Respekt a díky všem kdo tak už činí.

Vojta: GO VEGAN.

Díky a ať se vám daří! (R)
Dotazník není zadán


Napište svůj názor

*
*
*
*

* Vložením jakékoliv odpovědi se celé téma posune nahoru jako nejnovější, nevkládejte proto reakce na jiné téma bez použití odkazu 'odpovědět'.


Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.