logo
Přihlášen: Nepřihlášen (anonymní) 23.02.2018 11:42
Články | Odkazy | Ke stažení | Fórum
Seznam Rubrik
 Reklama
 


Anketa
  Není vypsána žádná anketa


Poslední reakce
 
Nezdravé stravovací trendy
(14.07.2017 10:13:51 Vladislav Petrášek)

Vegetariánství, veganství apod. jsou nezdravé a především módní stravovací trendy, které vedou ke špatné výživě. 

Strava našich předků
(19.05.2017 14:11:39 Emílie L.)

V tomto článku jsou záměrně vynechána některá fakta. Díky tomu článek budí dojem, že naši předci ili hlavně na rostlinné stravě, to ale není pravda. Můj názor: http://emilie-lvovska.webnode.cz/l/co-jedli-nasi-predci/

Grznar
(07.04.2017 12:21:51 Filip)

Kokote!

ocel a guma
(05.03.2017 14:34:14 Já )

Já myslím že to není pravda s ocelí a gumou, protože se prodávají náhrdelníky určené pro vegany a kupují si je.

Proč být vegan
(01.02.2017 23:29:39 Viktor)

Zajímavé podání :-) Já se snažil shrnout hlavní 4 důvody, proč se většina veganů rozhodla přejít právě na tuto rostlinnou stravu. Myslím si, že jsem to pojal hodně podloženými fakty, no, mrkněte sami https://www.svobodavsem.cz/proc-byt-vegan/

Testoviny
(08.12.2016 21:43:33 Eva)

Prijde mi stupidni tvrdit ze vajecne testoviny se vyrabi na stejnych strojich jako bezvajecne.... 

Re: palacinky
(10.09.2016 00:24:56 RodoSlav)

Prečo by si sa mala vzdať palaciniek, keď ich máš rada??

Sprav si vegánske, bez mlieka a vajec. Stačí špaldová múka (T 812 a pod.), voda a štipku soli a je to. Potri džemom ,najlepšie svojim a mňam, mňam.

Dobrú chuť!!

Re: B12
(21.03.2016 14:49:23 vaganka)
Nezlob se, ale s tímhle názorem nemůžu vůbec souhlasit. V mém okolí si vegani, kteří si nedoplňovali vitamín B12 přivodili nedostatek vitamínu B12 s hodně nepříjemnými následky (mj. těžké deprese). A to není jediné: také vápník a nenasycené mastné kyseliny mohou .... (text zkrácen)
Re: B12
(17.02.2016 08:24:49 Milena Buriánková)
Díky za "zlatá slova" klučičí pštadvacítky. Domnívala jsem se, že už budu ve svých sedmdesáti odsouzena chodit jen do kroužků štrykování, nebo k doktorům, ač tomu vzdoruji mnoho let a ve zdraví. Čistoktrevnou vegetariánkou jsem 12 let, ale musím sebou víc mrskat , abych stihla v&scaro.... (text zkrácen)
B12
(16.02.2016 14:01:48 Don't worry)
Myslím že nic není tak vážné, aby se to muselo hrotit.. Já ve veganství vidím jednoduchost, pohodu a náklonost k přírodě. Ano, první dojem který člověk vidí je ten, že je to drahé a budou Vám chybět nejrůznější látky.. Čím víc se ovšem začnete zaj.... (text zkrácen)Seitan: kouzla z pšeničné mouky
12.09.2008 18:47
Obrázek

"Správný chlap musí mít na talíři maso." Jistě jste sami někdy slyšeli tento předpotopní názor, který je v české kotlině rozšířen více než jinde. Není bez zajímavosti, že průměrný věk mužů je v ČR o 7 let kratší než žen a že nejčastější příčinou úmrtí mužů je srdeční zástava a nemoci spojené s oběhovým systémem. Pokud tito "správní chlapi" souvislosti mezi svým způsobem stravy a těmito zprávami nevidí, vypadá to spíše na "správné omezence" než na správné chlapy. Ale ok, co dělat když dostanete chuť na pořádnou porci šťavnatého masíčka? Všechno se to dá vykouzlit z kilogramu pšeničné mouky - a je to výborné!

Sám si takto vyrábím doma seitan (japonsky to prý znamená "bílkovina") mnoho let a dobře vyrobený seitan je pro mne vítanou lahůdkou. Naprosto se to nedá srovnávat s "gumovým" sojovým masem. Příprava seitanu je sice trochu delší, ale zato neskutečně levná - z kilogramu pšeničné mouky za pár korun a koření vyrobíte přes půl kilogramu chutného a šťavnatého masa, které je zaručeně bez utrpení zvířat a bez cholesterolu! Posledně jsme doma měli okolo 20 malých řízečků, které jsme nechali péct v troubě do křupava a pak si na nich pochutnávali celý večer

Co je k přípravě seitanu potřeba?

 - 1 kg hladké nebo polohrubé pšeničné mouky (nejlépe bílé, z celozrnné se dělá hůře)

- asi 500ml vody

- sojová omáčka

- koření dle chuti (kari, mletý kmín, houbové koření, paprika...)

Samotná příprava se skládá ze tří fází: příprava těsta, máchání těsta a samotné vaření nebo pečení. Nejprve je nutné smíchat mouku s vodou a vypracovat vláčné, ale pevné těsto. Množství vody se liší i podle typu mouky a můžete přidávat do té doby, dokud těsto nebude vláčné a bude pěkně držet tvar. Poté těsto dejte na půlhodinu až hodinu odležet a zatím si vymyslete, jak jej budete zpracovávat.

Po odležení je potřeba těsto vložit do mísy s vodou a opatrně z něj vymýt lepek. Ze zkušenosti mohou doporučit nejprve jej opatrně "pomačkávat" po stranách a zlehka vymývat a postupně více a více propracovávat. To chce trochu cviku a zkušenosti a podle struktury již poznáte, zda můžete těsto více či méně vymývat - ze začátku se při větším vymývání může trhat, ale pokud se postupně vymývá a začíná nabývat tvar, může být hruběji a hruběji propíráno. Tato procedura je bohužel nejnáročnější, ale dá se zvládnout během pár minut.

Těsto zůstává stále ve vodě, která se zabarvuje vyplavujícím se lepkem dobíla a cca 10-15x ji vyměníme, dokud není voda téměř čistá. Těsto hněteme tak dlouho, dokud si nejsme jisti, že se většina lepku vyplavila a zůstane nám již hotové "maso" - seitan. Ten pak můžeme zčásti uložit do chladničky nebo jej rovnou použít k přípravě. Ideální je nakrájet jej na plátky a povařit v nálevu sestávajícím ze sojové omáčky a koření, aby povařením chytil chuť daného koření. Je možné koření zakomponovat už do těsta a pak jej zpracovat vařením nebo fritováním, ale v tom případě nemusíte používat sojovou omáčku, protože byste ji vyplavili a přišla by vniveč.

Ideální postup na přípravu křupavých seitanových steaků je nechat plátky seitanu povařit v nálevu asi půl hodiny a pak je naklást na olejem potřený plech. Připravte si marinádu z olivového oleje, bylinek a koření dle vlastní chuti a touto marinádou plátky potřete. Pak již stačí je čtvrthodinky nechat péct v troubě na 200 stupňů a podávat například s bramborovou kaší nebo rýží a houbovou omáčkou.

Dobrý návod je také v tomto videu na youtube.com: http://www.youtube.com/watch?v=5H2qzA50jZQ&feature=related

V tomto videu je také vidět, že s vodou z prvního výplachu je možné udělat ještě jakýsi materiál na výrobu těstovin či koláčů. Věřím tomu, že si na seitanu pochutnáte nejen Vy a že si jej i přes delší přípravu budete rádi vychutnávat. V prodejnách zdravé výživy se dá zakoupit i hotový ve chlazené podobě nebo již jako hotové jídlo sterilovaný ve sklenicích.

http://www.youtube.com/watch?v=5H2qzA50jZQ

 
Veganské recepty Reakce (2) | Zobrazit všechny články ...

Skupiny místností fóra
 
Cestujeme vegansky
Detaily veganského života - kam až zajít?
Obchody v ČR
Kde si nakoupit veganské výrobky, jídlo, kosmetiku...
Vegan foreigners in Czech rep!
Anybody travelling to or staying in CZ...
Vegan MTB klub
Rádi jezdíte na horských kolech do přírody?
Veganské recepty od vás
Veganství
Vege Seznamka
vege seznámení - vážně i nevážně
Výrobky - vhodné či nevhodné?
Jaké jsou zajímavé výrobky? Na co si dát pozor? A čím výrobci klamou?
Veganské akce
Vegani pro vegany, ale i pro veřejnost - co uděláme?
Důvody ? Etika či Dieta ?
Restaurace - ČR
Restaurace - cizina
Zaměstnání, projekty
Vege práce, vege projekty...

Všechny místnosti ...
Krátké Zprávy

Líbíme se Vám?

07.09.2010 13:09

Jedním kliknutím dejte vědět svým přátelům na facebooku, že se Vám vegan.cz líbí!
Veg1 jen za 199 Kč

01.09.2010 21:34
Při zakoupení 3ks veganských multivitamínů VEG1 neplatíte obvyklou cenu 249 Kč za kus, ale jen 199 Kč za kus - ušetříte 147 Kč! Akce platí v prodejně BIOOBCHOD.CZ, Praha2, Bělehradská 71, řekněte si o slevu na pokladně. Řekněte, že jste to četli na vegan.cz, je to taková čtenářská výhoda :-)


Ahoj v novém roce!

01.02.2008 13:52
Zdravím všechny! Konečně je zase trochu času hodit sem pár úprav. Fórum funguje, je vidět, že kdo má zájem, rád si napíše o svých zkušenostech s veganstvím. Připomínám, že veganství není jen o stravě - kdo jí vegansky, ale nosí kožené boty, je to jako být pacifista a jít do války... Pokud budete mít nějaký článeček, překlad, neváhejte mi ho poslat na mail rosta(et)vegan.cz. Vítány jsou hlavně překlady zahraničních materiálů!


Fórum funguje

03.07.2007 01:42:43
Sekce Fórum v horní liště se již začíná plnit tématy. Pokud jste vegan a máte co říci nebo se chcete na něco zeptat, neváhejte se zapojit! Upozornění - pokud vkládáte příspěvek, neukáže se email - takže když chcete aby vám někdo odpověděl, musíte napsat do textu i email, jinak mohou odepisovat jen registrovaní uživatelé formou vzájemných zpráv.

Přihlášení uživatele

 

Registrovat uživatele
Zapomenuté heslo

Vstup do administrace

Soutěž
  V tuto chvíli není vypsaná soutěž.


Web technicky a zdarma provozuje


V případě technických problémů kontaktujte.

.
Statistika přístupů

TOPlist
Od 21.4.2008Reklama