logo
Přihlášen: Nepřihlášen (anonymní) 23.02.2018 11:41
Články | Odkazy | Ke stažení | Fórum
Seznam Rubrik
 Reklama
 


Anketa
  Není vypsána žádná anketa


Poslední reakce
 
Nezdravé stravovací trendy
(14.07.2017 10:13:51 Vladislav Petrášek)

Vegetariánství, veganství apod. jsou nezdravé a především módní stravovací trendy, které vedou ke špatné výživě. 

Strava našich předků
(19.05.2017 14:11:39 Emílie L.)

V tomto článku jsou záměrně vynechána některá fakta. Díky tomu článek budí dojem, že naši předci ili hlavně na rostlinné stravě, to ale není pravda. Můj názor: http://emilie-lvovska.webnode.cz/l/co-jedli-nasi-predci/

Grznar
(07.04.2017 12:21:51 Filip)

Kokote!

ocel a guma
(05.03.2017 14:34:14 Já )

Já myslím že to není pravda s ocelí a gumou, protože se prodávají náhrdelníky určené pro vegany a kupují si je.

Proč být vegan
(01.02.2017 23:29:39 Viktor)

Zajímavé podání :-) Já se snažil shrnout hlavní 4 důvody, proč se většina veganů rozhodla přejít právě na tuto rostlinnou stravu. Myslím si, že jsem to pojal hodně podloženými fakty, no, mrkněte sami https://www.svobodavsem.cz/proc-byt-vegan/

Testoviny
(08.12.2016 21:43:33 Eva)

Prijde mi stupidni tvrdit ze vajecne testoviny se vyrabi na stejnych strojich jako bezvajecne.... 

Re: palacinky
(10.09.2016 00:24:56 RodoSlav)

Prečo by si sa mala vzdať palaciniek, keď ich máš rada??

Sprav si vegánske, bez mlieka a vajec. Stačí špaldová múka (T 812 a pod.), voda a štipku soli a je to. Potri džemom ,najlepšie svojim a mňam, mňam.

Dobrú chuť!!

Re: B12
(21.03.2016 14:49:23 vaganka)
Nezlob se, ale s tímhle názorem nemůžu vůbec souhlasit. V mém okolí si vegani, kteří si nedoplňovali vitamín B12 přivodili nedostatek vitamínu B12 s hodně nepříjemnými následky (mj. těžké deprese). A to není jediné: také vápník a nenasycené mastné kyseliny mohou .... (text zkrácen)
Re: B12
(17.02.2016 08:24:49 Milena Buriánková)
Díky za "zlatá slova" klučičí pštadvacítky. Domnívala jsem se, že už budu ve svých sedmdesáti odsouzena chodit jen do kroužků štrykování, nebo k doktorům, ač tomu vzdoruji mnoho let a ve zdraví. Čistoktrevnou vegetariánkou jsem 12 let, ale musím sebou víc mrskat , abych stihla v&scaro.... (text zkrácen)
B12
(16.02.2016 14:01:48 Don't worry)
Myslím že nic není tak vážné, aby se to muselo hrotit.. Já ve veganství vidím jednoduchost, pohodu a náklonost k přírodě. Ano, první dojem který člověk vidí je ten, že je to drahé a budou Vám chybět nejrůznější látky.. Čím víc se ovšem začnete zaj.... (text zkrácen)Proč být vegan?
14.06.2007 16:59:05
Zbabělost se ptá: ,,Je to bezpečné?"
Sobectví se ptá: ,,Je to populární?"
Ale svědomí klade otázku: ,,Je to správné?"
A tu přichází chvíle, kdy člověk musí zaujmout stanovisko, které není
ani bezpečné,
ani obvyklé,
ani populární,
ale člověk to musí udělat, protože svědomí mu říká, že je to správné.
(Martin Luther King ml.)

Být vegan

Proč, co a jak

Lidé se zajímají o veganství z mnoha důvodů. Je to například snaha o omezení utrpení, pomoc životnímu prostředí nebo zlepšení zdraví.

Ať už vás veganství zaujalo z jakéhokoliv důvodu, vaše rozhodnutí a váš příklad jsou to nejdůležitější, co můžete udělat, abyste pomohli změnit svět k lepšímu. Nekupováním masa, vajec a mléčných výrobků každý jednotlivec vyjadřuje svůj nesouhlas s krutostí ke zvířatům, zahajuje ekonomický bojkot, podporuje výrobu neživočišných produktů a udržitelnější praktiky v zemědělství. Tato rozhodnutí a poselství, které předávají ostatním, pomáhají dělat společnost lidštější.

Jak řekl Martin Luther King ml., ,,Vždy je pravý čas jednat správně."

Dvě otázky

S tolika důvody proč se stát veganem není překvapující, že existuje mnoho pohledů na to, co vlastně veganství znamená. Krom nekupování výrobků, kvůli kterým jsou zvířata chována a zabíjena, má každý člověk na veganství odlišný názor. Každý jde svou vlastní cestou.

Když už jste se jednou rozhodli postavit se proti velkochovům a průmyslovým jatkám, budete nuceni se vypořádat se skupinou nových otázek. Dvě obzvláště těžké jsou:
Co přesně znamená vegan?
Jak bych se měl(a) chovat k lidem, kteří nejsou vegani?

Nedosažitelná čistota

V momentě, kdy si poprvé uvědomíte realitu dnešního chovu zvířat, byste mohli cítit povinnost se důsledně vyhýbat každému výrobku spojenému s utrpením zvířat. Bohužel, takováto dokonalá čistota ve spotřebě člověka není možná. Všude kolem nás jsou věci nějakým způsobem spojené s vykořisťováním zvířat: organické potraviny (jako hnojivo se používá hnůj), bavlna (živočišné produkty při procesech bělení), kola (živočišný tuk se používá k vulkanizaci pneumatik), knihy (kopyta a kosti ve vazačském lepidle), silnice a budovy (živočišné produkty užívané na ošetřování betonu), voda (testovaná živočišnými produkty, často filtrovaná přes kostní uhlí) atd. Dokonce i mnoho veganských potravin mé na svědomí zabíjení některých zvířat během pěstování a sklizně.

Stanovisko Vegan Outreach: Přístup založený na výsledku

Věříme, že definování veganství jako vyhýbání se určité skupině ,,špatných" složek v jídle není nejlepší způsob, jak dosáhnout nějakých výsledků. Při bližším pohledu, jakákoliv definice veganů založená na bojkotu všech živočišných přísad se nakonec zvrhne do nesmyslností. To je důvodem, proč zdůrazňujeme, že podstatou veganství je pracovat na ukončení krutosti ke zvířatům.

Snaha o konec trápení zvířat je jasná motivace snadno srozumitelná ostatním. Když mluvíme o veganství, připouštíme, že ne vždy existují jasné odpovědi a snažíme se vysvětlit, že nejde o to zvolit ,,dobře" nebo ,,špatně" v každé situaci. Tento praktický na cíl orientovaný přístup ukazuje, že být vegan je aktivní a smysluplný prostředek, kterým zlepšujeme svět.

Přestože všechna stanoviska veganů zahrnují nepodporování velkochovů a jatek, existuje mnoho situací, kdy přístup založený na výsledném efektu může pomoci zvířatům víc než na čistotě přísad založené veganství. Tak například důsledný vyznavač veganství založeného na přísadách by za žádných okolností nepoužil film (který obsahuje želatinu). A přesto kolik zvířat bylo zachráněno od obrovského utrpení díky dojmu, který vyvolaly fotky a filmy dokumentující tolik případů týrání?

Nejen to čemu se vyhýbáme

Někdo by mohl namítat, že vegani by měli vyměnit svoje současné fotoaparáty za digitální. Musíme se ale zeptat, jestli je utrácení peněz na výměnu funkčního předmětu za nový opravdu tou nejlepší cestou k zabránění krutosti ke zvířatům. (Je to to samo jako otázka kožených a vlněných věcí, které jsme koupili než jsme se stali vegany.) Nemohly by ty peníze posloužit lépe, kdyby jich bylo použito jako zdroje na šíření vegetariánství, například na tisk literatury?

Věříme, že být vegan neznamená pouze vyhýbat se seznamu výrobků. Snažíme se maximalizovat dobro, které uskutečňujeme svými rozhodnutími. Jakožto pro vegany je pro nás stejně důležité to, co děláme jako to co neděláme.

Někteří vegani i nevegani snadno nazvou ostatní pokrytci, protože se dotyční nevyhýbají některé skryté přísadě. Ale pokud je naším cílem zmírnit utrpení, není pokrytecké věřit, že vyhýbání se všem skrytým přísadám může být až příliš drahé a náročné na čas a může dělat veganství neuskutečnitelným v očích ostatních. Také bychom si měli uvědomit, že vedlejší živočišné produkty zmizí jakmile masný, vaječný a mléčný průmysl začne zanikat. Utrácet čas a energii zaměřením se na podřadné přísady spíš než na šíření vegetariánství nemusí být to nejlepší využití času.

Chování se k ostatním

Svým rozhodnutím přestat jíst zvířata nevyjadřujete pouze to, že co jste dělali dřív bylo ,,špatné". Mlčky tím říkáte své rodině, přátelům a kolegům, že jejich pokračování v jedení je špatné.

Když se vegani svěří se svými novými názory, některé rodiny a přátelé nejen odporují, ale mohou dokonce reagovat výsměchem či rozhořčením. Přidejte si k tomu, že vegani se přirozeně dívají na ,,masožravce" jako na příčinu utrpení a pak vás nepřekvapí, že někteří vegani mohou začít téměř nenávidět své okolí.

Ve snaze zmírnit a zamezit utrpení ale musíme soucit, který cítíme ke zvířatům nechat zářit skrze bolest a vztek, které v nás vzbuzuje jejich zneužívání. Nevegani musí mít možnost vážit si nás. Pokud nás shledají chladné a odsuzující, těžko v nich veganství vzbudí zájem.

Místo očekávání, že se ostatní okamžitě stanou vegany, měli bychom jim nabídnout své porozumění a dát jim čas, aby se vypořádali se svou specifickou situací. Zuřivé strhávání mostů pouze nadělá člověku nové nepřátele a posiluje stereotyp vykreslující vegany jako izolované nepřátelské mizantropy. Dokud budete respektovat názory a volbu ostatních, váš dobrý příklad spolu s informacemi, které poskytujete bude nakonec to nejlepší pro zvířata.

Přestože některé informace týkající se vegetariánství jsou zastaralé nebo zcestné, existuje spousta kvalitních zdrojů, které vám mohou pomoci při vzdělávání se v těchto věcech. Nemusíme ale být chodící encyklopedie. Nejjednodušší důvody pro veganství bývají nejmocnější: ,,Vím, že nechci trpět a tak nechci způsobovat utrpení ostatním."

Být vegan

Nejdůležitější nástroj, který máme v naší snaze zabránit krutosti ke zvířatům je náš pozitivní, upřímný a rozumný příklad. Podíváme-li se na dlouhodobé změny ve společnosti, přijdeme na to, že každý z nás svým příkladem, jednáním a postojem - celým svým bytím - mění svět. Kdybychom byli schopni zaměřit veškerou svou energii na porozumění a výzkum spíš než na vztek, svět by byl znatelně lepší. Žít čestně a soucitně jako vegan je prohloubení života, je to prostředek k naplnění a radosti. Tyto pozitivní stránky veganství jsou to, co sami musíme přijmout a předávat ostatním.

Z anglického webu www.veganoutreach.com přeložila Ivana Uhýrková.
Uvedená fakta nemusí plně odrážet stav v České republice.
Proč být vegan? Reakce (1) | Zobrazit všechny články ...

Skupiny místností fóra
 
Cestujeme vegansky
Detaily veganského života - kam až zajít?
Obchody v ČR
Kde si nakoupit veganské výrobky, jídlo, kosmetiku...
Vegan foreigners in Czech rep!
Anybody travelling to or staying in CZ...
Vegan MTB klub
Rádi jezdíte na horských kolech do přírody?
Veganské recepty od vás
Veganství
Vege Seznamka
vege seznámení - vážně i nevážně
Výrobky - vhodné či nevhodné?
Jaké jsou zajímavé výrobky? Na co si dát pozor? A čím výrobci klamou?
Veganské akce
Vegani pro vegany, ale i pro veřejnost - co uděláme?
Důvody ? Etika či Dieta ?
Restaurace - ČR
Restaurace - cizina
Zaměstnání, projekty
Vege práce, vege projekty...

Všechny místnosti ...
Krátké Zprávy

Líbíme se Vám?

07.09.2010 13:09

Jedním kliknutím dejte vědět svým přátelům na facebooku, že se Vám vegan.cz líbí!
Veg1 jen za 199 Kč

01.09.2010 21:34
Při zakoupení 3ks veganských multivitamínů VEG1 neplatíte obvyklou cenu 249 Kč za kus, ale jen 199 Kč za kus - ušetříte 147 Kč! Akce platí v prodejně BIOOBCHOD.CZ, Praha2, Bělehradská 71, řekněte si o slevu na pokladně. Řekněte, že jste to četli na vegan.cz, je to taková čtenářská výhoda :-)


Ahoj v novém roce!

01.02.2008 13:52
Zdravím všechny! Konečně je zase trochu času hodit sem pár úprav. Fórum funguje, je vidět, že kdo má zájem, rád si napíše o svých zkušenostech s veganstvím. Připomínám, že veganství není jen o stravě - kdo jí vegansky, ale nosí kožené boty, je to jako být pacifista a jít do války... Pokud budete mít nějaký článeček, překlad, neváhejte mi ho poslat na mail rosta(et)vegan.cz. Vítány jsou hlavně překlady zahraničních materiálů!


Fórum funguje

03.07.2007 01:42:43
Sekce Fórum v horní liště se již začíná plnit tématy. Pokud jste vegan a máte co říci nebo se chcete na něco zeptat, neváhejte se zapojit! Upozornění - pokud vkládáte příspěvek, neukáže se email - takže když chcete aby vám někdo odpověděl, musíte napsat do textu i email, jinak mohou odepisovat jen registrovaní uživatelé formou vzájemných zpráv.

Přihlášení uživatele

 

Registrovat uživatele
Zapomenuté heslo

Vstup do administrace

Soutěž
  V tuto chvíli není vypsaná soutěž.


Web technicky a zdarma provozuje


V případě technických problémů kontaktujte.

.
Statistika přístupů

TOPlist
Od 21.4.2008Reklama