Pozor na nedostatek vitamínu D

Pozor na nedostatek vitamínu D

Vitamín D si tělo tvoří samo syntézou dopadajících slunečních paprsků na kůži. Jedná se o vitamín D3, který si těla savců včetně lidí tvoří samo. Vzhledem k tomu, že v našich a severnějších podnebných šířkách může být sluneční záření nedostatečné, zvláště v zimním období, bývá do průmyslově vyráběných potravin někdy vitamín D přidáván. Aditivovaný vitamín D je pak ve formě vitamínu D2 vyrobeného synteticky, nebo vitamínu D3 vyráběného většinou z rybího tuku či zvířecích tkání. Může se vyrábět i z vlny ovcí, které nebyly zabity, jak tomu je u některých vegetariánských krmiv pro zvířata, ale ani s tímto zdrojem vegani nebudou souhlasit. Vzhledem k vysoké pravděpodobnosti, že vitamín D3 byl vyroben ze živočišných zdrojů, proto vegani potraviny s přidaným vitamínem D3 nepoužívají a vyhledávají potraviny s přidaným vitamínem D2 jako např. obohacená sojová mléka, cereálie, margaríny apod.

V rostlinných zdrojích se vitamín D téměř nevyskytuje, jako jeho zdroj se uvádí jen houby, proto je důležité používat ve své potravě široké spektrum hub, nejen jako možný zdroj vitamínu D, ale také jako důležitý zdroj bílkovin a některých minerálních látek. Wikipedia uvádí houby jako jediný veganský zdroj vitamínu D, ale některé jiné zdroje kromě hub uvádí také kakaové máslo, avokádo, banány, kokos a obilné klíčky. 

Zajímavé je, že často uváděný zdroj vitamínu D jako jsou játra, máslo či mléko, mají 50x menší obsah vitamínu D než houby. Nechceme-li jako vegani tedy používat rybí olej, který je uváděn jako nejlepší zdroj vitamínu D, je určitě mnohem lepší pro kohokoliv (i pro všežravce, kterým rybí olej prostě nechutná), používat houby, než tyto živočišné produkty. 

Nejdůležitější je však využít každou volnou chvíli, kdy sluníčko svítí, a vždy když je to možné se vydat na procházku či výlet a vystavit slunečním paprskům co největší část těla. Zásoby vitamínu D z letního slunění nám často postačí po větší část zimy, ale při nízkém slunečním svitu a u osob s problémovou syntézou vitamínu D je nutné používat uvedené rostlinné zdroje, stejně tak jako je dobré používat fortifikované potraviny.

Zdroje:
Dotazník není zadán


Napište svůj názor

*
*
*
*

* Vložením jakékoliv odpovědi se celé téma posune nahoru jako nejnovější, nevkládejte proto reakce na jiné téma bez použití odkazu 'odpovědět'.


Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.