logo
Přihlášen: Nepřihlášen (anonymní) 23.02.2018 11:29
Články | Odkazy | Ke stažení | Fórum
Seznam Rubrik
 Reklama
 


Anketa
  Není vypsána žádná anketa


Poslední reakce
 
Nezdravé stravovací trendy
(14.07.2017 10:13:51 Vladislav Petrášek)

Vegetariánství, veganství apod. jsou nezdravé a především módní stravovací trendy, které vedou ke špatné výživě. 

Strava našich předků
(19.05.2017 14:11:39 Emílie L.)

V tomto článku jsou záměrně vynechána některá fakta. Díky tomu článek budí dojem, že naši předci ili hlavně na rostlinné stravě, to ale není pravda. Můj názor: http://emilie-lvovska.webnode.cz/l/co-jedli-nasi-predci/

Grznar
(07.04.2017 12:21:51 Filip)

Kokote!

ocel a guma
(05.03.2017 14:34:14 Já )

Já myslím že to není pravda s ocelí a gumou, protože se prodávají náhrdelníky určené pro vegany a kupují si je.

Proč být vegan
(01.02.2017 23:29:39 Viktor)

Zajímavé podání :-) Já se snažil shrnout hlavní 4 důvody, proč se většina veganů rozhodla přejít právě na tuto rostlinnou stravu. Myslím si, že jsem to pojal hodně podloženými fakty, no, mrkněte sami https://www.svobodavsem.cz/proc-byt-vegan/

Testoviny
(08.12.2016 21:43:33 Eva)

Prijde mi stupidni tvrdit ze vajecne testoviny se vyrabi na stejnych strojich jako bezvajecne.... 

Re: palacinky
(10.09.2016 00:24:56 RodoSlav)

Prečo by si sa mala vzdať palaciniek, keď ich máš rada??

Sprav si vegánske, bez mlieka a vajec. Stačí špaldová múka (T 812 a pod.), voda a štipku soli a je to. Potri džemom ,najlepšie svojim a mňam, mňam.

Dobrú chuť!!

Re: B12
(21.03.2016 14:49:23 vaganka)
Nezlob se, ale s tímhle názorem nemůžu vůbec souhlasit. V mém okolí si vegani, kteří si nedoplňovali vitamín B12 přivodili nedostatek vitamínu B12 s hodně nepříjemnými následky (mj. těžké deprese). A to není jediné: také vápník a nenasycené mastné kyseliny mohou .... (text zkrácen)
Re: B12
(17.02.2016 08:24:49 Milena Buriánková)
Díky za "zlatá slova" klučičí pštadvacítky. Domnívala jsem se, že už budu ve svých sedmdesáti odsouzena chodit jen do kroužků štrykování, nebo k doktorům, ač tomu vzdoruji mnoho let a ve zdraví. Čistoktrevnou vegetariánkou jsem 12 let, ale musím sebou víc mrskat , abych stihla v&scaro.... (text zkrácen)
B12
(16.02.2016 14:01:48 Don't worry)
Myslím že nic není tak vážné, aby se to muselo hrotit.. Já ve veganství vidím jednoduchost, pohodu a náklonost k přírodě. Ano, první dojem který člověk vidí je ten, že je to drahé a budou Vám chybět nejrůznější látky.. Čím víc se ovšem začnete zaj.... (text zkrácen)Mýtus o soucitném vegetariánství
14.06.2007 17:17:08
Dovedu pochopit, proč se někdo rozhodne stát lakto-vegetariánem výhradně ze zdravotních důvodů. Bezpočetné studie a bohatost statistické evidence, která tu existuje, podporují takové stanovisko. Mé sympatie má také ten, kdo se postupně stane vegetariánem z důvodu soucitu. Lidé na této pozici pohlížejí na absenci jezení masa jako na krok správným směrem, a zároveň jako něco méně než naprosté osvobození se od bytí přímou příčinou utrpení zvířat.

Dovedu pochopit, proč se někdo rozhodne stát lakto-vegetariánem výhradně ze zdravotních důvodů. Bezpočetné studie a bohatost statistické evidence, která tu existuje, podporují takové stanovisko. Mé sympatie má také ten, kdo se postupně stane vegetariánem z důvodu soucitu. Lidé na této pozici pohlížejí na absenci jezení masa jako na krok správným směrem, a zároveň jako něco méně než naprosté osvobození se od bytí přímou příčinou utrpení zvířat.

Co však přesto nemohu přijmout je, že někdo, kdo se prohlašuje za lakto-vegetariána z důvodu soucitu, se spokojuje s tím zůstat takový. Nemyslím, že je možné vědět o mlékárenském a vaječném průmyslu, přemýšlet o daných tématech a potom přijít k rozhodnutí, že podporovat oba tyto průmysly se shoduje se soucitným životním stylem. Ale v tomto případě nebudu spoléhat na rétoriku. S použitím pouze základních faktů a jednoduché logiky chci ukázat, že soucitné lakto-vegetariánství je termínový protiklad!

Nejdříve několik faktů o produkci mléka. Stálým zdrojem úžasu je pro mne to, jak mnoho lidí věří, že kráva přirozeně produkuje nekonečný proud mléka, a že je laskavostí odlehčovat jí od něj - jinak by jí prasklo vemeno! A samozřejmě by byla taková škoda nevyužít tuto skoro zázračnou potravu! Diskusi o výživné hodnotě mléka jako potraviny nechám na někom jiném, chci se zabývat procesem jeho produkce...

Předpokládaný přirozený život dojné krávy je kolem dvaceti let. Krávy, které nejsou použity na telecí a které se nechovají pro dojné stádo, jsou zabity mezi čtyřmi a šesti lety věku, když je ubohé zdraví a klesající dojivost dělají už nadále neprofitovatelnými jako jednotky pro výrobu potravy. Kvůli tomu, aby produkovala mléko během svého krátkého života, musí být několikrát oplodněna, a vytvořit tak čtyři až pět telat. Kráva je těhotná většinu svého života. Je to mýtus, že kráva má jedno tele a od té doby produkuje mléko neustále. Pamatuji si, jak toto tvrdila žena, která - majíc své vlastní děti! - by to měla vskutku znát lépe!

Čas pro trochu logiky. Jedna kráva porodí, řekněme, čtyři telátka. Samci jsou povětšinou nepotřební a vydržuje se jen jedno tele pro zachování jakosti dojného stáda. Tři z těchto čtyř telat jsou zabita během několika týdnů na telecí, nebo po několika měsících na hovězí. Není zde žádného úniku. Žádné odsunování nepříjemných faktů stranou. Pokud chcete pít mléko, pak někdo jiný bude jíst maso.

Vezměme soucitný lakto-vegetariánský cíl do jeho vyústění - krajina, v níž nikdo nejí maso, ale kde existuje stále velká poptávka po mléčných produktech. Museli bychom exportovat všechna nechtěná telátka do zemí, kde... ? Divné, že? A to jsem ještě nezmínil selektivní chov a chov pomocí chemických látek, které dělají krávy s tak velkými vemeny, že mohou stěží chodit. Soucit? Nemyslím. A v lepším světle nevidím ani řešení zabíjet lidsky, zakázat exporty živých zvířat či všeobecně pokoušet se nabádat lidi, aby se ke kravám chovali lépe! Soucitný lakto-vegetarián je ten, kdo odmítl zabíjení zvířat pro uspokojování svých jídelních tužeb.

Nyní se podívejme na vejce. Nepřekvapuje, že situace je téměř stejná jako u mlékárenského průmyslu. Slepice žijí pouze tak dlouho, jak dlouho jsou produktivní, ať už jsou chovány bateriově či ve volném výběhu. Když uplyne jejich čas, jsou zabity a použity na potravu, jejíž pojídání by lakto-vegetariány ani nenapadlo, jako je slepičí polévka či pirohy plněné drůbežím masem. Předpokládám, že někdo by mohl chtít platit za vejce více, aby slepice mohly být poslány do útulků či rest homes po uplynutí jejich pracovních dnů. Ulehčí toto svědomí?

A co se děje s kohoutky? Zdá se, že na ně všichni zapomněli. Nezáleží na tom, jak úžasně se jeví existence volného výběhu pro slepice. Pokud jste kohoutek, nedožijete se jednoho dvou dnů, ledaže jste chovaní jako brojleří sameček! Může systém, který zabíjí polovinu populace kvůli tomu, že má špatné pohlaví, a zabíjí druhou polovinu, když se sníží její produktivita (a tedy profit), být slučitelný se soucitným životním stylem? A to jsem ani nezmínil bateriový chov. Tak tady to máte. Pokud chcete vejce, drůbež bude chována na to, aby byla zabita.

"Soucitný" lakto-vegetarián by se snad rád mohl porovnávat s "ohleduplným" sousedem, který uchovává svou zahrádku upravenou a uklizenou díky tomu, že hází všechny své odpadky přes plot!

Prosím, pokud chcete vidět svět, ve kterém se zvířata nepoužívají a nezneužívají k lidským cílům, nezastavujte se u vegetariánství, pokračujte dále...

Enid Daval

Překlad pochází z britského časopisu Arkangel a byl otištěn v Zeleném Provazníčku č. 4.
Filozofie veganství Reakce (0) | Zobrazit všechny články ...

Skupiny místností fóra
 
Cestujeme vegansky
Detaily veganského života - kam až zajít?
Obchody v ČR
Kde si nakoupit veganské výrobky, jídlo, kosmetiku...
Vegan foreigners in Czech rep!
Anybody travelling to or staying in CZ...
Vegan MTB klub
Rádi jezdíte na horských kolech do přírody?
Veganské recepty od vás
Veganství
Vege Seznamka
vege seznámení - vážně i nevážně
Výrobky - vhodné či nevhodné?
Jaké jsou zajímavé výrobky? Na co si dát pozor? A čím výrobci klamou?
Veganské akce
Vegani pro vegany, ale i pro veřejnost - co uděláme?
Důvody ? Etika či Dieta ?
Restaurace - ČR
Restaurace - cizina
Zaměstnání, projekty
Vege práce, vege projekty...

Všechny místnosti ...
Krátké Zprávy

Líbíme se Vám?

07.09.2010 13:09

Jedním kliknutím dejte vědět svým přátelům na facebooku, že se Vám vegan.cz líbí!
Veg1 jen za 199 Kč

01.09.2010 21:34
Při zakoupení 3ks veganských multivitamínů VEG1 neplatíte obvyklou cenu 249 Kč za kus, ale jen 199 Kč za kus - ušetříte 147 Kč! Akce platí v prodejně BIOOBCHOD.CZ, Praha2, Bělehradská 71, řekněte si o slevu na pokladně. Řekněte, že jste to četli na vegan.cz, je to taková čtenářská výhoda :-)


Ahoj v novém roce!

01.02.2008 13:52
Zdravím všechny! Konečně je zase trochu času hodit sem pár úprav. Fórum funguje, je vidět, že kdo má zájem, rád si napíše o svých zkušenostech s veganstvím. Připomínám, že veganství není jen o stravě - kdo jí vegansky, ale nosí kožené boty, je to jako být pacifista a jít do války... Pokud budete mít nějaký článeček, překlad, neváhejte mi ho poslat na mail rosta(et)vegan.cz. Vítány jsou hlavně překlady zahraničních materiálů!


Fórum funguje

03.07.2007 01:42:43
Sekce Fórum v horní liště se již začíná plnit tématy. Pokud jste vegan a máte co říci nebo se chcete na něco zeptat, neváhejte se zapojit! Upozornění - pokud vkládáte příspěvek, neukáže se email - takže když chcete aby vám někdo odpověděl, musíte napsat do textu i email, jinak mohou odepisovat jen registrovaní uživatelé formou vzájemných zpráv.

Přihlášení uživatele

 

Registrovat uživatele
Zapomenuté heslo

Vstup do administrace

Soutěž
  V tuto chvíli není vypsaná soutěž.


Web technicky a zdarma provozuje


V případě technických problémů kontaktujte.

.
Statistika přístupů

TOPlist
Od 21.4.2008Reklama