logo
Přihlášen: Nepřihlášen (anonymní) 23.02.2018 11:32
Články | Odkazy | Ke stažení | Fórum
Seznam Rubrik
 Reklama
 


Anketa
  Není vypsána žádná anketa


Poslední reakce
 
Nezdravé stravovací trendy
(14.07.2017 10:13:51 Vladislav Petrášek)

Vegetariánství, veganství apod. jsou nezdravé a především módní stravovací trendy, které vedou ke špatné výživě. 

Strava našich předků
(19.05.2017 14:11:39 Emílie L.)

V tomto článku jsou záměrně vynechána některá fakta. Díky tomu článek budí dojem, že naši předci ili hlavně na rostlinné stravě, to ale není pravda. Můj názor: http://emilie-lvovska.webnode.cz/l/co-jedli-nasi-predci/

Grznar
(07.04.2017 12:21:51 Filip)

Kokote!

ocel a guma
(05.03.2017 14:34:14 Já )

Já myslím že to není pravda s ocelí a gumou, protože se prodávají náhrdelníky určené pro vegany a kupují si je.

Proč být vegan
(01.02.2017 23:29:39 Viktor)

Zajímavé podání :-) Já se snažil shrnout hlavní 4 důvody, proč se většina veganů rozhodla přejít právě na tuto rostlinnou stravu. Myslím si, že jsem to pojal hodně podloženými fakty, no, mrkněte sami https://www.svobodavsem.cz/proc-byt-vegan/

Testoviny
(08.12.2016 21:43:33 Eva)

Prijde mi stupidni tvrdit ze vajecne testoviny se vyrabi na stejnych strojich jako bezvajecne.... 

Re: palacinky
(10.09.2016 00:24:56 RodoSlav)

Prečo by si sa mala vzdať palaciniek, keď ich máš rada??

Sprav si vegánske, bez mlieka a vajec. Stačí špaldová múka (T 812 a pod.), voda a štipku soli a je to. Potri džemom ,najlepšie svojim a mňam, mňam.

Dobrú chuť!!

Re: B12
(21.03.2016 14:49:23 vaganka)
Nezlob se, ale s tímhle názorem nemůžu vůbec souhlasit. V mém okolí si vegani, kteří si nedoplňovali vitamín B12 přivodili nedostatek vitamínu B12 s hodně nepříjemnými následky (mj. těžké deprese). A to není jediné: také vápník a nenasycené mastné kyseliny mohou .... (text zkrácen)
Re: B12
(17.02.2016 08:24:49 Milena Buriánková)
Díky za "zlatá slova" klučičí pštadvacítky. Domnívala jsem se, že už budu ve svých sedmdesáti odsouzena chodit jen do kroužků štrykování, nebo k doktorům, ač tomu vzdoruji mnoho let a ve zdraví. Čistoktrevnou vegetariánkou jsem 12 let, ale musím sebou víc mrskat , abych stihla v&scaro.... (text zkrácen)
B12
(16.02.2016 14:01:48 Don't worry)
Myslím že nic není tak vážné, aby se to muselo hrotit.. Já ve veganství vidím jednoduchost, pohodu a náklonost k přírodě. Ano, první dojem který člověk vidí je ten, že je to drahé a budou Vám chybět nejrůznější látky.. Čím víc se ovšem začnete zaj.... (text zkrácen)Mořskými řasami proti kreténismu
21.05.2010 10:42

Tento článeček bude trošku nekorektní a proto prosím berte jej s rezervou :-) Zrovna včera mi při řízení uteklo "ježiš ten jede jak kretén" a začal jsem přemýšlet, zda je to sprosté slovo nebo jen přirovnání k nějakému anachronismu. A je to tak, to slovo ukazuje na člověka s jakousi mentální odchylkou... a zrovna dnes vyšel článek o tom, jak se jódem kreténismus léčil. Takže zamíchejte si do polévky mořské řasy a pojďte číst.


Jak uvádí článek o jódu na idnes.cz, nedostatek jódu v dřívějších dobách vyvolával mentální a vývojové poruchy, od dob, kdy toto bylo téměř vymýceno, jen poruchy štítné žlázy. Přitom jód není těžké nalézt v mořských produktech, jakými jsou pro nás vegany mořské řasy. A těch je celá řada, mají výborné použití a chutnají výborně. Je pravda, že na jejich chuť si člověk musí zvyknout, ale vegani, kteří se prostě mořských řas nechtějí dotknout, protože prý páchnou, mě udivují, protože třeba sushi s avokádem nebo sushi s nakládaným zázvorem je naprostá delikatesa.


Děkujme vědcům, že jodizaci soli a přidávání jodu do potravin zavedli, protože tento odstavec zní docela obskurně: V českých zemích se začalo s jódováním kuchyňské soli koncem 40. let minulého století. Až do jeho začátků nebyl výskyt těžkých vývojových poruch intelektu, kreténismu, žádnou výjimkou. Většina vesnic měla svého obecního blázna, projevy poruchy štítné žlázy vídali lékaři v celých rodinách.


Místo uměle jodizovaných potravin je určitě lepší jíst to, co pro nás příroda vyprodukuje sama, tedy mořské řasy. Ač opomíjeny, i u břehů Atlantiku nebo Středozemního moře můžeme nalézt vyplavené řasy, z nichž některé druhy jsou jedlé, ikdyž většina těch, které můžeme nalézt na pultech obchodů, pochází z Japonska, Číny nebo Atlantiku. 


Pokud chcete s mořskými řasami začít, nebojte se začít s těmi nejjednoduššími - s drcenými řasy nori nebo drcenými dulse, které můžete jen přidat jako posyp do polévky, na polévku, na jakýkoliv zeleninový pokrm nebo prostě na chléb s pomazánkou. Do polévek se výborně hodí řasy laminarie, které jsou tenké a nechutnají zle. "Vyšší třída" řas jsou pak řasy kombu a wakame, z nichž hlavně kombu jsou ve formě dlouhých plátů, které, když jsou dobře uvařeny doměkka (např. v tlakovém hrnci), mají máslově delikátní chuť, které se máloco vyrovná a které se mohou použít jako hlavní chod třeba s bramborovou kaší, posypané praženým sezamem nebo se sladkokyselou omáčkou. 


Mořských řas je mnoho druhů, mezi další oblíbené druhy patří arame, iziki nebo červené řasy dulse. Již zmiňované nori se prodávají také v plátcích pro výrobu sushi, kterou zvládnete i sami doma (viz recept jinde na vegan.cz). Do plátků nori je možné balit i zeleninu, na způsob známých jarních závitků. 


Způsobů použití mořských řas je spousta a jejich chutě jsou rozmanité. Přesto, že na první pohled mají mořské řasy vysokou cenu v obchodech, není to pravda. Po namočení a uvaření několikanásobně nabobtnají a sáček mořských řas vám vystačí na dlouho, můžete z něj připravit mnoho jídel. Nebojte se experimentovat a pokud vám jeden druh řas nechutná, zkuste jiný druh. 


Z mořských řas, z nichž mnohé mají po uvaření mírně rosolovitou strukturu, se vyrábějí i zahušťovadla do mnoha výrobků, stejně tak jako extrakty z mořských řas ve formě prášku slouží pro obohacování rostlinných nápojů o vápník a minerály. Oblíbeným domácím zahušťovadlem je pak prášek agar-agar, který má stejné použití jako želatina a můžete jej vyzkoušet jako polevu s ovocem na dortíky, vyrobit si domácí aspik, tlačenku atd. Takže s chutí do toho a nebojte se experimentovat.

Zdroj: http://zdravi.idnes.cz/kde-vzit-jod-aby-telo-netrpelo-v-morske-soli-je-ho-malo-v-sushi-moc-pyx-/vase-telo.asp?c=A100520_092805_vase-telo_pet
Veganství a zdraví Reakce (0) | Zobrazit všechny články ...

Skupiny místností fóra
 
Cestujeme vegansky
Detaily veganského života - kam až zajít?
Obchody v ČR
Kde si nakoupit veganské výrobky, jídlo, kosmetiku...
Vegan foreigners in Czech rep!
Anybody travelling to or staying in CZ...
Vegan MTB klub
Rádi jezdíte na horských kolech do přírody?
Veganské recepty od vás
Veganství
Vege Seznamka
vege seznámení - vážně i nevážně
Výrobky - vhodné či nevhodné?
Jaké jsou zajímavé výrobky? Na co si dát pozor? A čím výrobci klamou?
Veganské akce
Vegani pro vegany, ale i pro veřejnost - co uděláme?
Důvody ? Etika či Dieta ?
Restaurace - ČR
Restaurace - cizina
Zaměstnání, projekty
Vege práce, vege projekty...

Všechny místnosti ...
Krátké Zprávy

Líbíme se Vám?

07.09.2010 13:09

Jedním kliknutím dejte vědět svým přátelům na facebooku, že se Vám vegan.cz líbí!
Veg1 jen za 199 Kč

01.09.2010 21:34
Při zakoupení 3ks veganských multivitamínů VEG1 neplatíte obvyklou cenu 249 Kč za kus, ale jen 199 Kč za kus - ušetříte 147 Kč! Akce platí v prodejně BIOOBCHOD.CZ, Praha2, Bělehradská 71, řekněte si o slevu na pokladně. Řekněte, že jste to četli na vegan.cz, je to taková čtenářská výhoda :-)


Ahoj v novém roce!

01.02.2008 13:52
Zdravím všechny! Konečně je zase trochu času hodit sem pár úprav. Fórum funguje, je vidět, že kdo má zájem, rád si napíše o svých zkušenostech s veganstvím. Připomínám, že veganství není jen o stravě - kdo jí vegansky, ale nosí kožené boty, je to jako být pacifista a jít do války... Pokud budete mít nějaký článeček, překlad, neváhejte mi ho poslat na mail rosta(et)vegan.cz. Vítány jsou hlavně překlady zahraničních materiálů!


Fórum funguje

03.07.2007 01:42:43
Sekce Fórum v horní liště se již začíná plnit tématy. Pokud jste vegan a máte co říci nebo se chcete na něco zeptat, neváhejte se zapojit! Upozornění - pokud vkládáte příspěvek, neukáže se email - takže když chcete aby vám někdo odpověděl, musíte napsat do textu i email, jinak mohou odepisovat jen registrovaní uživatelé formou vzájemných zpráv.

Přihlášení uživatele

 

Registrovat uživatele
Zapomenuté heslo

Vstup do administrace

Soutěž
  V tuto chvíli není vypsaná soutěž.


Web technicky a zdarma provozuje


V případě technických problémů kontaktujte.

.
Statistika přístupů

TOPlist
Od 21.4.2008Reklama