Je nutné vybít celé stádo... LIDÍ!

Je nutné vybít celé stádo... LIDÍ!

Pro ty, které již přestala bavit reality show Ptačí chřipka, jíž v nynější "okurkové sezóně" využila média k tomu, aby měla alespoň nějaké zajímavé téma, nyní máme další zajímavou zprávu. Lidská populace byla nakažena vysoce nakažlivým virem HIV a protože nelze vyloučit kontakt jedinců mezi sebou, bude nutné vybít celé stádo. Zdá se vám to příliš přehnané? Ale ne! Proč?? Jen proto, že zvířecí život se dá ocenit penězi, zatímco lidský je "k nezaplacení"?

Je až s podivem, že ve chvíli, kdy se v ČR každé televizní noviny věnují "reality show Ptačí chřipka", ochranářské organizace mlčí. Nákaza vzniklá v jednom či dvou velkochovech, s jejichž praxí zřejmě nikdo z nás nesouhlasí, je barvitě využita médii, kterým se to zrovna hodí do okurkové sezóny, kdy se toho prostě tolik neděje.

Ptačí chřipka je vážné téma, rozhodně ho nechci zlehčovat. Ponechme stranou to, že média mají do nynější "okurkové sezóny" další zajímavou reality show ve stylu "Hledá se Anička..." a ponechme stranou i to, že bohužel dramatickým líčením situace vyvolávají mezi lidmi ještě větší hysterii, která vede až k ničení ptačích hnízd, vytlačování divokého ptactva od lidských obydlí atd. To je také smutné, ale o tom psát nechci - to by bylo na samostatný článek a měl by ho psát spíše někdo z psychologů, než já.

Spíše si uvědomuji jednu věc, která mnohým tzv. "ochráncům zvířat" uniká. Ti, kdo mne znají, vědí, že nejsem žádný radikál. Od mladých let se však pozoruji a čekám, kdy změním názor na - podle mne - plytkost ochrany zvířat a - podle mne - nedělitelnost jejich ochrany. Ti, kdo chrání práva psů a koček, ale na druhé straně mlčí, když jsou masakrovány celé desetitisícové chovy jiných zvířat, v těchto dnech zřejmě raději jedou na dovolenou, než aby museli přemýšlet. Nedivím se - chránit psy a kočky je přeci "hezké" a je to chvályhodné. Především je to však pohodlné, protože s tím většina normálních lidí bude souhlasit. A hlavně je to pohodlné proto, že to nenutí nikoho přemýšlet nad svým vlastním jídelníčkem - ani běžné občany, ani ochránce psů a koček.

Zvíře, které nemá to štěstí, aby se narodilo jako pes nebo kočka a zasloužilo si tak povšimnutí ochránců, je totiž degradováno na úrovně zboží, jehož smrt je jen obyčejnou ekonomickou ztrátou. "A farmáři počítají škody... " - slyšeli jste také v posledních dnech tuto větu? Žádný ochranář nezaplakal, žádný neprotestoval.

S ptačí chřipkou je těžké bojovat, je to jistě záludná nákaza. To nepopírám. Ovšem ve chvíli, kdy se jeden kus kuřete nebo kachny ocení na 38,- Kč, je přeci zbytečné ji léčit. "To by se přeci nevyplatilo."

Se stejnou logikou se ptám, jakou cenu má život Čecha. Má jinou cenu než život jednoho švéda? Než život jednoho Nigerijce? Číňana? Peruánce? Turka? Je zajímavé, jakou úctu chováme k lidskému životu v našich podnebných šířkách. To někde v Africe to alespoň berou bez skrupulí: je někdo nakažen HIV? Prostě zemře - na případnou léčbu nejsou peníze. (To, že by peníze byly, nechám opět stranou - přeci jen jsou tyto stránky o něčem jiném...)

Nechci být cynik, nechci působit pozdvižení tam, kde ho není třeba. Co kdybychom se však například v médiích dočetli tuto zprávu:

Lidská populace je nakažena obtížně léčitelnými nemocemi, jako je HIV, příušnice nebo spalničky. Jejich léčení je ekonomicky velmi náročné. V některých afrických zemích se nevyplatí léčit ani nakažené chřipkou - pro místní ekonomiky je léčení náročnější než přínos z HDP nemocných. Proto je nutné globálně přistoupit k ekonomickým krokům, které budou jistě nepříjemné, ale ekonomicky zcela nutné. Pokud jsou tedy v některých populacích takto nakaženi někteří jedinci, je prostě nutné vybít celou populaci!

"Několik jedinců ve stádě se nakazilo, je proto nutné vybít celé statisícové stádo." Zrovna dnes je mezinárodní den UFO (2. července). Těžko říct, ale co když se opravdu někdy najde nějaká vesmírná populace, která si podmaní celou lidskou civilizaci a bude nás brát jen jako výrobní zvířata, která mají svou ekonomickou cenu, pod níž se je nevyplatí léčit?

Zkuste nad tím popřemýšlet. Podle mne není možné chránit psy a kočky a ostatní zvířata klidně konzumovat. Stejně tak není možné jedny zvířata chránit a u jiných souhlasit s plošným vybíjením. Nákaza jedinců není přeci důvod vybíjet celé stádo. Kdyby to byl důvod, mohli jsme už v dobách středověkých morových epidemií dávno vybít sami sebe - tehdy bylo nakaženo tolik jedinců, že to vážně ohrožovalo celou populaci. Proč postupovat při plošné epidemii jinak u ptáků a jinak u lidí? Jen proto, že se cena jednoho člověka "nedá stanovit"?? Ale dá! Věřím tomu, že by to některý chytrý vědec spočítat uměl - dokonce nacisté na to měli své "odborníky" - ale o tom tento fejetonek není.

(Omlouvám se všem ochráncům zvířat, kteří chrání i psy a kočky, ale nejedí maso. Je však příliš mnoho těch, kteří dělají záslužnou práci v útulku... a večer si sednou nad řízeček. Prosím, začněte přemýšlet. Stejně tak, jako není možné být ekologem a jíst maso, není možné ani chránit psy a jíst krávy... tedy, je to možné, ale není to divné??)
Dotazník není zadán


Napište svůj názor

*
*
*
*

* Vložením jakékoliv odpovědi se celé téma posune nahoru jako nejnovější, nevkládejte proto reakce na jiné téma bez použití odkazu 'odpovědět'.


Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.