logo
Přihlášen: Nepřihlášen (anonymní) 23.02.2018 11:40
Články | Odkazy | Ke stažení | Fórum
Seznam Rubrik
 Reklama
 


Anketa
  Není vypsána žádná anketa


Poslední reakce
 
Nezdravé stravovací trendy
(14.07.2017 10:13:51 Vladislav Petrášek)

Vegetariánství, veganství apod. jsou nezdravé a především módní stravovací trendy, které vedou ke špatné výživě. 

Strava našich předků
(19.05.2017 14:11:39 Emílie L.)

V tomto článku jsou záměrně vynechána některá fakta. Díky tomu článek budí dojem, že naši předci ili hlavně na rostlinné stravě, to ale není pravda. Můj názor: http://emilie-lvovska.webnode.cz/l/co-jedli-nasi-predci/

Grznar
(07.04.2017 12:21:51 Filip)

Kokote!

ocel a guma
(05.03.2017 14:34:14 Já )

Já myslím že to není pravda s ocelí a gumou, protože se prodávají náhrdelníky určené pro vegany a kupují si je.

Proč být vegan
(01.02.2017 23:29:39 Viktor)

Zajímavé podání :-) Já se snažil shrnout hlavní 4 důvody, proč se většina veganů rozhodla přejít právě na tuto rostlinnou stravu. Myslím si, že jsem to pojal hodně podloženými fakty, no, mrkněte sami https://www.svobodavsem.cz/proc-byt-vegan/

Testoviny
(08.12.2016 21:43:33 Eva)

Prijde mi stupidni tvrdit ze vajecne testoviny se vyrabi na stejnych strojich jako bezvajecne.... 

Re: palacinky
(10.09.2016 00:24:56 RodoSlav)

Prečo by si sa mala vzdať palaciniek, keď ich máš rada??

Sprav si vegánske, bez mlieka a vajec. Stačí špaldová múka (T 812 a pod.), voda a štipku soli a je to. Potri džemom ,najlepšie svojim a mňam, mňam.

Dobrú chuť!!

Re: B12
(21.03.2016 14:49:23 vaganka)
Nezlob se, ale s tímhle názorem nemůžu vůbec souhlasit. V mém okolí si vegani, kteří si nedoplňovali vitamín B12 přivodili nedostatek vitamínu B12 s hodně nepříjemnými následky (mj. těžké deprese). A to není jediné: také vápník a nenasycené mastné kyseliny mohou .... (text zkrácen)
Re: B12
(17.02.2016 08:24:49 Milena Buriánková)
Díky za "zlatá slova" klučičí pštadvacítky. Domnívala jsem se, že už budu ve svých sedmdesáti odsouzena chodit jen do kroužků štrykování, nebo k doktorům, ač tomu vzdoruji mnoho let a ve zdraví. Čistoktrevnou vegetariánkou jsem 12 let, ale musím sebou víc mrskat , abych stihla v&scaro.... (text zkrácen)
B12
(16.02.2016 14:01:48 Don't worry)
Myslím že nic není tak vážné, aby se to muselo hrotit.. Já ve veganství vidím jednoduchost, pohodu a náklonost k přírodě. Ano, první dojem který člověk vidí je ten, že je to drahé a budou Vám chybět nejrůznější látky.. Čím víc se ovšem začnete zaj.... (text zkrácen)Dospívající mohou být zdravými vegetariány
19.06.2007 15:51:17

Jistě si vzpomenete na dávnější i nedávné články v českém tisku, které zarputile tvrdily, že děti a dospívající nemohou nebo i nesmí být vegetariány a nebo nedej bože vegany! V zahraničí je situace úplně jiná – přečtěte si článek z amerických novin Rochester Democrat and Chronicle věnovaný tomuto tématu.

Když si dospívající začnou sami rozhodovat o tom, co chtějí jíst, pak se může stát, že se rozhodnou nejíst maso a masné výrobky. Jako rodič můžete mít obavu o jejich bezpečí a pochybovat o motivech jejich rozhodnutí.


Nebojte, velmi pravděpodobně bude vaše dítě za toto rozhodnutí odměněno v dalších letech lepším zdravím. Podle výzkumů uveřejněných v měsíčníku Archives of Pediatric and Adolescent Medicine jsou dospívající, kteří se rozhodnou pro vegetariánství, zdravější, neboť přesně v duchu preventivních lékařských doporučení konzumují méně nasycených tuků a více ovoce a zeleniny, než jejich nevegetariánští vrstevníci.


Nejdříve je potřeba, abyste si se svým dítětem otevřeně pohovořili o tom, proč se chce stát vegetariánem. Existuje mnoho důvodů pro toto rozhodnutí, jako např. obava o práva zvířat, ochrana životního prostředí, sociální důvody, zdravotní důvody a nebo snaha kontrolovat tělesnou hmotnost.


Pokud vaše dítě doufá, že mu vegetariánství pomůže regulovat tělesnou hmotnost, pak se ujistěte, že si dokáže zvolit zdravé složení stravy. Zkontaktujte vaše dítě s odborným dietologem, který zhodnotí jeho osobní i rodinnou zdravotní historii, užívané léky nebo laboratorní rozbory, váhu a současný a zamýšlený způsob stravy a tělesné aktivity. Odborný registrovaný dietolog může vašemu dítěti pomoci sestavit vyvážený jídelníček, který může ale nemusí obsahovat potraviny živočišného původu, ale pomůže mu s regulací tělesné hmotnosti a celkovým zdravotním stavem.


Když vám dítě řekne, proč chce být vegetariánem, zjistěte ještě pro jaký typ vegetariánství se rozhodlo. Existuje několik základních směrů:

  • Vegani nejí žádné maso ani potraviny živočišného původu

  • Lakto-vegetariáni mohou konzumovat mléko a mléčné výrobky

  • Ovo-vegetariáni mohou konzumovat vajíčka

  • Lakto-ovo-vegetariáni mohou konzumovat obojí – mléčné i vaječné výrobky

  • Pesci-vegetariáni jedí i ryby a plody moře

  • Semi-vegetariáni jedí občas i drůběž, plody moře, ale vyhýbají se červenému masu


Čím striktnější formu vegetariánství si vaše dítě zvolí, tím důležitější je správně sestavit jídelníček. Pokud se vaše dítě rozhodne stát se veganem, bude potřeba, aby se celá vaše rodina dozvěděla více o správné výživě. Experti již dávno přestali tvrdit, že vegetariáni musí pečlivě kombinovat různé bílkoviny ve stravě. Plně dostačuje celkově vyvážená a pestrá strava. Vegani si musí hlídat především celkový přísun železa, vápníku, bílkovin, vitamínu D a B12 a zinku. Odborný registrovaný dietolog vám s tím pomůže.


Jakmile se vy a vaše rodina dozvíte více o vegetariánské stravě, pomůže vám to rozptýlit pochybnosti a ujistit se, že vaše dítě bude zdravé.


Tami M. Best, registrovaný dietolog, certifikovaný školitel a vedoucí oddělení klinické dietologie v nemocnici Thompson Health, Canandaigua, stát New YorkUvedené typy vegetariánství „pesci“- a „semi-vegetarián“ jsou samozřejmě nesmysl – vegetarián nejí žádné maso, nic jako „poloviční“ vegetarián neexistuje. Nicméně pokud lidé, kteří jedí občas maso, mají potřebu označovat se za „částečné“ vegetariány, pak je to dobrá zpráva. Znamená to, že vegetariánství je „in“ a je lidmi pozitivně oceňováno – navzdory všem různým antikampaním.


Nemůže se ubránit otázce, jak by asi dopadli rodiče nebo jejich dospívající potomci v Česku, kdyby se rozhodli vyhledat českého odborného dietologa, aby jim pomohl sestavit vyvážený veganský jídelníček. Zdali pak by měl stejné pochopení (a znalosti?) jako jeho američtí kolegové?

Přeložil: JoM

Zdroj: http://www.democratandchronicle.com/apps/pbcs.dll/article?AID=/20070606/LIVING01/706060304/-1/COLUMNS
Veganství v praxi Reakce (0) | Zobrazit všechny články ...

Skupiny místností fóra
 
Cestujeme vegansky
Detaily veganského života - kam až zajít?
Obchody v ČR
Kde si nakoupit veganské výrobky, jídlo, kosmetiku...
Vegan foreigners in Czech rep!
Anybody travelling to or staying in CZ...
Vegan MTB klub
Rádi jezdíte na horských kolech do přírody?
Veganské recepty od vás
Veganství
Vege Seznamka
vege seznámení - vážně i nevážně
Výrobky - vhodné či nevhodné?
Jaké jsou zajímavé výrobky? Na co si dát pozor? A čím výrobci klamou?
Veganské akce
Vegani pro vegany, ale i pro veřejnost - co uděláme?
Důvody ? Etika či Dieta ?
Restaurace - ČR
Restaurace - cizina
Zaměstnání, projekty
Vege práce, vege projekty...

Všechny místnosti ...
Krátké Zprávy

Líbíme se Vám?

07.09.2010 13:09

Jedním kliknutím dejte vědět svým přátelům na facebooku, že se Vám vegan.cz líbí!
Veg1 jen za 199 Kč

01.09.2010 21:34
Při zakoupení 3ks veganských multivitamínů VEG1 neplatíte obvyklou cenu 249 Kč za kus, ale jen 199 Kč za kus - ušetříte 147 Kč! Akce platí v prodejně BIOOBCHOD.CZ, Praha2, Bělehradská 71, řekněte si o slevu na pokladně. Řekněte, že jste to četli na vegan.cz, je to taková čtenářská výhoda :-)


Ahoj v novém roce!

01.02.2008 13:52
Zdravím všechny! Konečně je zase trochu času hodit sem pár úprav. Fórum funguje, je vidět, že kdo má zájem, rád si napíše o svých zkušenostech s veganstvím. Připomínám, že veganství není jen o stravě - kdo jí vegansky, ale nosí kožené boty, je to jako být pacifista a jít do války... Pokud budete mít nějaký článeček, překlad, neváhejte mi ho poslat na mail rosta(et)vegan.cz. Vítány jsou hlavně překlady zahraničních materiálů!


Fórum funguje

03.07.2007 01:42:43
Sekce Fórum v horní liště se již začíná plnit tématy. Pokud jste vegan a máte co říci nebo se chcete na něco zeptat, neváhejte se zapojit! Upozornění - pokud vkládáte příspěvek, neukáže se email - takže když chcete aby vám někdo odpověděl, musíte napsat do textu i email, jinak mohou odepisovat jen registrovaní uživatelé formou vzájemných zpráv.

Přihlášení uživatele

 

Registrovat uživatele
Zapomenuté heslo

Vstup do administrace

Soutěž
  V tuto chvíli není vypsaná soutěž.


Web technicky a zdarma provozuje


V případě technických problémů kontaktujte.

.
Statistika přístupů

TOPlist
Od 21.4.2008Reklama