Diskuse o mléku

Diskuse o mléku

Sir C. Artur Ling, zakladatel veganské společnosti Plamil Foods Ltd. a zároveň jeden z patronů britské The Vegan Society, odkrývá pravdu o mléku.

Filozofie

Vegan je osoba, která věří, že kravské mléko nikdy nebylo určeno pro člověka. Mléko je potrava sekretovaná samicemi savců a má zajistit, aby se potomek přizpůsobil přechodu z mateřského lůna do okolního světa. Mléko každého druhu savce je nutričně šité na míru jeho specifickým vývojovým potřebám. Raný vývoj u krav a lidí je zcela odlišný. Když se narodí tele, musí si rychle vytvořit silnou kostní stavbu, aby mohlo stát a pohybovat se. Kravské mléko, bohatší na proteiny, minerály a tuky než je lidské mléko, je vytvořeno pro tento účel. Největší raný vývoj u člověka však není v kostech a svalech, ale v nervovém systému. Lidské mléko je proto bohaté na lehce stravitelné tuky, které mají vytvořit nervový systém. Obsahuje lehčí, stravitelnější proteiny než kravské mléko, a je sladší a zásaditější. Přestože kravské mléko může vytvořit silné kosti, nikdo nehlásá, co dělá s inteligencí.

Lidské mléko mění složení během několika prvních týdnů kojení podle měnících se potřeb dítěte. A také přenáší z matky na dítě stupeň imunity vůči nemocem. Kravské mléko, protože postrádá všechny tyto náležitosti, není vhodné pro lidská mláďata. Mléko jakéhokoliv druhu savce je určeno pouze jako potrava pro vlastní mláďata. Žádný jiný savec nepije mléko po skončení doby kojení. Ve skutečnosti my lidé ztrácíme schopnost strávit mléko tak, jak rosteme. Okolo 80% dospělých jedinců ve světě postrádá enzym potřebný ke strávení laktózy (mléčného cukru). Nestrávené mléko tvoří sliz, který může porušit systém a zapříčiňovat choroby.

Inzerenti často hlásají, že mléko je vynikající potravina, protože obsahuje velké množství esenciálních látek, zvláště proteiny a vápník. Ve skutečnosti mléko obsahuje pouze kolem 3% bílkoviny vlastní hmotnosti, ve srovnání se zhruba 10% u obilí, 20 - 25% u luštěnin a kolem 50% u některých výrobků ze sojových bobů. Kromě toho, protein kravského mléka - kazein - je těžko rozložitelná látka, která tvoří v žaludku tuhou, obtížně stravitelnou sraženinu.

Mléko také v žádném případě není tak bohaté na vápník, jak nám je předkládáno k uvěření. Slunečnicová semena obsahují přinejmenším stejné množství, kapustové listy více než dvojnásobek než mléko, sezamová semínka 11 x více a mořská zelenina wakame a hijiki přes 13 x více vápníku než mléko (na 100 gramů jedlé bílkoviny). Dobrá, vyrovnaná strava založená na celozrnných obilninách, luštěninách, zelenině, semenech a mořské zelenině tedy poskytuje více bílkovin a vápníku, nemluvě o dalších látkách, než mléčné výrobky. Taková strava může zaručit zdraví, být chutná a šetrná k peněžence.

Etika

Vegan je osoba, která nachází celý systém mléčného průmyslu úděsným. Stačí se jen zastavit a na chvíli zamyslet a brzy přijdete na to, že mléko je založeno na principu krutosti a nehumánního chování. Během několika prvních dnů je většina telat prodána na aukcích nebo skrze obchodníky a některá jdou téměř okamžitě na porážku. Některá telata jdou (většinou na export s ukrutnou dopravou) na chov na telecí. Zbytek je chován rok nebo déle jako mladá telata, jež jsou zabita na hovězí. Z žaludku nově narozených, poražených telátek pochází rennet (srážedlo mléčných sýrů). Neustálé porody se docilují umělým oplodněním a dosahují se větší a větší výnosy.

Všechno to jsou formy vykořisťování, které neberou ohled na bolest, utrpení, trápení a tíseň zvířat. Všechno toto za účelem tím, aby takzvaný civilizovaný člověk mohl mít ("ukradnout" by bylo vhodnější slovo) mléko, které bylo nepopiratelně určeno telátkům a nikomu jinému.

Jalovice může porodit své první tele, když je přibližně dva roky stará. Její tele je pak od ní odebráno jeden či dva dny po porodu. Kolem 10% telátek zemře do 6 měsíců věku. Jalovice, vyvinutá pro vysoké výnosy mléka, je pak dojena co může - až 45 - 60 litrů denně, což je 10 x větší množství, než by vypilo tele. Jalovice je dojena do deseti měsíců po smrti jejího telete. Během tohoto času je už znovu těhotná, byv uměle oplodněna, a jediný odpočinek jí je dovolen pár týdnů, než se narodí její další tele. Jalovice má tele kolem 12 týdnů po narození svého telátka, takže každý rok porodí jedno tele. Dvojité břemeno těhotenství a dojení dělá jalovici náchylnou k chorobám - mastitida, zvláště infekce vemene, která se objevuje u jedné ze tří britských krav. Každý rok je do vemen našich krav vpraveno 17 milionů injekcí antibiotik!

"Mléčné krávy" jsou poraženy v brzkém věku - 25% před 3 roky stáří. Pouze 25% žije déle než 7 let. Přirozená délka života krávy je přitom přibližně 20 let. Přibližně 30 - 40% britského hovězího pochází z masných chovů. Ostatní pochází z mlékárenských chovů. Maso mléčných krav je tvrdé a je použito na hamburgery, plněné pirohy a další potraviny. Telata - samice jsou držena k uchování dojného stáda, a telata - samci jsou hlavně chována na telecí. Ikdyž mohou být některá telata chována na hovězí, všeobecně na telecí nejsou vhodná. Kolem 500 000 telat je ročně vyvezeno z Británie živých obvykle do Francie, Belgie a Holandska pro chov na telecí.

Překlad pochází z Yoga and Health sept. 1996, překlad vyšel v Zeleném Provazníčku č. 4
Dotazník není zadán


Napište svůj názor

*
*
*
*

* Vložením jakékoliv odpovědi se celé téma posune nahoru jako nejnovější, nevkládejte proto reakce na jiné téma bez použití odkazu 'odpovědět'.


Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.