logo
Přihlášen: Nepřihlášen (anonymní) 23.02.2018 11:34
Články | Odkazy | Ke stažení | Fórum
Seznam Rubrik
 Reklama
 


Anketa
  Není vypsána žádná anketa


Poslední reakce
 
Nezdravé stravovací trendy
(14.07.2017 10:13:51 Vladislav Petrášek)

Vegetariánství, veganství apod. jsou nezdravé a především módní stravovací trendy, které vedou ke špatné výživě. 

Strava našich předků
(19.05.2017 14:11:39 Emílie L.)

V tomto článku jsou záměrně vynechána některá fakta. Díky tomu článek budí dojem, že naši předci ili hlavně na rostlinné stravě, to ale není pravda. Můj názor: http://emilie-lvovska.webnode.cz/l/co-jedli-nasi-predci/

Grznar
(07.04.2017 12:21:51 Filip)

Kokote!

ocel a guma
(05.03.2017 14:34:14 Já )

Já myslím že to není pravda s ocelí a gumou, protože se prodávají náhrdelníky určené pro vegany a kupují si je.

Proč být vegan
(01.02.2017 23:29:39 Viktor)

Zajímavé podání :-) Já se snažil shrnout hlavní 4 důvody, proč se většina veganů rozhodla přejít právě na tuto rostlinnou stravu. Myslím si, že jsem to pojal hodně podloženými fakty, no, mrkněte sami https://www.svobodavsem.cz/proc-byt-vegan/

Testoviny
(08.12.2016 21:43:33 Eva)

Prijde mi stupidni tvrdit ze vajecne testoviny se vyrabi na stejnych strojich jako bezvajecne.... 

Re: palacinky
(10.09.2016 00:24:56 RodoSlav)

Prečo by si sa mala vzdať palaciniek, keď ich máš rada??

Sprav si vegánske, bez mlieka a vajec. Stačí špaldová múka (T 812 a pod.), voda a štipku soli a je to. Potri džemom ,najlepšie svojim a mňam, mňam.

Dobrú chuť!!

Re: B12
(21.03.2016 14:49:23 vaganka)
Nezlob se, ale s tímhle názorem nemůžu vůbec souhlasit. V mém okolí si vegani, kteří si nedoplňovali vitamín B12 přivodili nedostatek vitamínu B12 s hodně nepříjemnými následky (mj. těžké deprese). A to není jediné: také vápník a nenasycené mastné kyseliny mohou .... (text zkrácen)
Re: B12
(17.02.2016 08:24:49 Milena Buriánková)
Díky za "zlatá slova" klučičí pštadvacítky. Domnívala jsem se, že už budu ve svých sedmdesáti odsouzena chodit jen do kroužků štrykování, nebo k doktorům, ač tomu vzdoruji mnoho let a ve zdraví. Čistoktrevnou vegetariánkou jsem 12 let, ale musím sebou víc mrskat , abych stihla v&scaro.... (text zkrácen)
B12
(16.02.2016 14:01:48 Don't worry)
Myslím že nic není tak vážné, aby se to muselo hrotit.. Já ve veganství vidím jednoduchost, pohodu a náklonost k přírodě. Ano, první dojem který člověk vidí je ten, že je to drahé a budou Vám chybět nejrůznější látky.. Čím víc se ovšem začnete zaj.... (text zkrácen)Diskuse o mléku
14.06.2007 17:36:25

Sir C. Artur Ling, zakladatel veganské společnosti Plamil Foods Ltd. a zároveň jeden z patronů britské The Vegan Society, odkrývá pravdu o mléku.

Filozofie

Vegan je osoba, která věří, že kravské mléko nikdy nebylo určeno pro člověka. Mléko je potrava sekretovaná samicemi savců a má zajistit, aby se potomek přizpůsobil přechodu z mateřského lůna do okolního světa. Mléko každého druhu savce je nutričně šité na míru jeho specifickým vývojovým potřebám. Raný vývoj u krav a lidí je zcela odlišný. Když se narodí tele, musí si rychle vytvořit silnou kostní stavbu, aby mohlo stát a pohybovat se. Kravské mléko, bohatší na proteiny, minerály a tuky než je lidské mléko, je vytvořeno pro tento účel. Největší raný vývoj u člověka však není v kostech a svalech, ale v nervovém systému. Lidské mléko je proto bohaté na lehce stravitelné tuky, které mají vytvořit nervový systém. Obsahuje lehčí, stravitelnější proteiny než kravské mléko, a je sladší a zásaditější. Přestože kravské mléko může vytvořit silné kosti, nikdo nehlásá, co dělá s inteligencí.

Lidské mléko mění složení během několika prvních týdnů kojení podle měnících se potřeb dítěte. A také přenáší z matky na dítě stupeň imunity vůči nemocem. Kravské mléko, protože postrádá všechny tyto náležitosti, není vhodné pro lidská mláďata. Mléko jakéhokoliv druhu savce je určeno pouze jako potrava pro vlastní mláďata. Žádný jiný savec nepije mléko po skončení doby kojení. Ve skutečnosti my lidé ztrácíme schopnost strávit mléko tak, jak rosteme. Okolo 80% dospělých jedinců ve světě postrádá enzym potřebný ke strávení laktózy (mléčného cukru). Nestrávené mléko tvoří sliz, který může porušit systém a zapříčiňovat choroby.

Inzerenti často hlásají, že mléko je vynikající potravina, protože obsahuje velké množství esenciálních látek, zvláště proteiny a vápník. Ve skutečnosti mléko obsahuje pouze kolem 3% bílkoviny vlastní hmotnosti, ve srovnání se zhruba 10% u obilí, 20 - 25% u luštěnin a kolem 50% u některých výrobků ze sojových bobů. Kromě toho, protein kravského mléka - kazein - je těžko rozložitelná látka, která tvoří v žaludku tuhou, obtížně stravitelnou sraženinu.

Mléko také v žádném případě není tak bohaté na vápník, jak nám je předkládáno k uvěření. Slunečnicová semena obsahují přinejmenším stejné množství, kapustové listy více než dvojnásobek než mléko, sezamová semínka 11 x více a mořská zelenina wakame a hijiki přes 13 x více vápníku než mléko (na 100 gramů jedlé bílkoviny). Dobrá, vyrovnaná strava založená na celozrnných obilninách, luštěninách, zelenině, semenech a mořské zelenině tedy poskytuje více bílkovin a vápníku, nemluvě o dalších látkách, než mléčné výrobky. Taková strava může zaručit zdraví, být chutná a šetrná k peněžence.

Etika

Vegan je osoba, která nachází celý systém mléčného průmyslu úděsným. Stačí se jen zastavit a na chvíli zamyslet a brzy přijdete na to, že mléko je založeno na principu krutosti a nehumánního chování. Během několika prvních dnů je většina telat prodána na aukcích nebo skrze obchodníky a některá jdou téměř okamžitě na porážku. Některá telata jdou (většinou na export s ukrutnou dopravou) na chov na telecí. Zbytek je chován rok nebo déle jako mladá telata, jež jsou zabita na hovězí. Z žaludku nově narozených, poražených telátek pochází rennet (srážedlo mléčných sýrů). Neustálé porody se docilují umělým oplodněním a dosahují se větší a větší výnosy.

Všechno to jsou formy vykořisťování, které neberou ohled na bolest, utrpení, trápení a tíseň zvířat. Všechno toto za účelem tím, aby takzvaný civilizovaný člověk mohl mít ("ukradnout" by bylo vhodnější slovo) mléko, které bylo nepopiratelně určeno telátkům a nikomu jinému.

Jalovice může porodit své první tele, když je přibližně dva roky stará. Její tele je pak od ní odebráno jeden či dva dny po porodu. Kolem 10% telátek zemře do 6 měsíců věku. Jalovice, vyvinutá pro vysoké výnosy mléka, je pak dojena co může - až 45 - 60 litrů denně, což je 10 x větší množství, než by vypilo tele. Jalovice je dojena do deseti měsíců po smrti jejího telete. Během tohoto času je už znovu těhotná, byv uměle oplodněna, a jediný odpočinek jí je dovolen pár týdnů, než se narodí její další tele. Jalovice má tele kolem 12 týdnů po narození svého telátka, takže každý rok porodí jedno tele. Dvojité břemeno těhotenství a dojení dělá jalovici náchylnou k chorobám - mastitida, zvláště infekce vemene, která se objevuje u jedné ze tří britských krav. Každý rok je do vemen našich krav vpraveno 17 milionů injekcí antibiotik!

"Mléčné krávy" jsou poraženy v brzkém věku - 25% před 3 roky stáří. Pouze 25% žije déle než 7 let. Přirozená délka života krávy je přitom přibližně 20 let. Přibližně 30 - 40% britského hovězího pochází z masných chovů. Ostatní pochází z mlékárenských chovů. Maso mléčných krav je tvrdé a je použito na hamburgery, plněné pirohy a další potraviny. Telata - samice jsou držena k uchování dojného stáda, a telata - samci jsou hlavně chována na telecí. Ikdyž mohou být některá telata chována na hovězí, všeobecně na telecí nejsou vhodná. Kolem 500 000 telat je ročně vyvezeno z Británie živých obvykle do Francie, Belgie a Holandska pro chov na telecí.

Překlad pochází z Yoga and Health sept. 1996, překlad vyšel v Zeleném Provazníčku č. 4
Filozofie veganství Reakce (0) | Zobrazit všechny články ...

Skupiny místností fóra
 
Cestujeme vegansky
Detaily veganského života - kam až zajít?
Obchody v ČR
Kde si nakoupit veganské výrobky, jídlo, kosmetiku...
Vegan foreigners in Czech rep!
Anybody travelling to or staying in CZ...
Vegan MTB klub
Rádi jezdíte na horských kolech do přírody?
Veganské recepty od vás
Veganství
Vege Seznamka
vege seznámení - vážně i nevážně
Výrobky - vhodné či nevhodné?
Jaké jsou zajímavé výrobky? Na co si dát pozor? A čím výrobci klamou?
Veganské akce
Vegani pro vegany, ale i pro veřejnost - co uděláme?
Důvody ? Etika či Dieta ?
Restaurace - ČR
Restaurace - cizina
Zaměstnání, projekty
Vege práce, vege projekty...

Všechny místnosti ...
Krátké Zprávy

Líbíme se Vám?

07.09.2010 13:09

Jedním kliknutím dejte vědět svým přátelům na facebooku, že se Vám vegan.cz líbí!
Veg1 jen za 199 Kč

01.09.2010 21:34
Při zakoupení 3ks veganských multivitamínů VEG1 neplatíte obvyklou cenu 249 Kč za kus, ale jen 199 Kč za kus - ušetříte 147 Kč! Akce platí v prodejně BIOOBCHOD.CZ, Praha2, Bělehradská 71, řekněte si o slevu na pokladně. Řekněte, že jste to četli na vegan.cz, je to taková čtenářská výhoda :-)


Ahoj v novém roce!

01.02.2008 13:52
Zdravím všechny! Konečně je zase trochu času hodit sem pár úprav. Fórum funguje, je vidět, že kdo má zájem, rád si napíše o svých zkušenostech s veganstvím. Připomínám, že veganství není jen o stravě - kdo jí vegansky, ale nosí kožené boty, je to jako být pacifista a jít do války... Pokud budete mít nějaký článeček, překlad, neváhejte mi ho poslat na mail rosta(et)vegan.cz. Vítány jsou hlavně překlady zahraničních materiálů!


Fórum funguje

03.07.2007 01:42:43
Sekce Fórum v horní liště se již začíná plnit tématy. Pokud jste vegan a máte co říci nebo se chcete na něco zeptat, neváhejte se zapojit! Upozornění - pokud vkládáte příspěvek, neukáže se email - takže když chcete aby vám někdo odpověděl, musíte napsat do textu i email, jinak mohou odepisovat jen registrovaní uživatelé formou vzájemných zpráv.

Přihlášení uživatele

 

Registrovat uživatele
Zapomenuté heslo

Vstup do administrace

Soutěž
  V tuto chvíli není vypsaná soutěž.


Web technicky a zdarma provozuje


V případě technických problémů kontaktujte.

.
Statistika přístupů

TOPlist
Od 21.4.2008Reklama