Co udělat s chutí na maso a mléko?

Co udělat s chutí na maso a mléko?

Ekonom Miroslav Zámečník uvádí alarmující fakta, která správně sestavuje do kompilace poukazující na potravinovou krizi. "Poptávka po potravinách v posledních letech roste asi dvaapůlkrát rychleji než světová populace. Čína, ale i ostatní asijské státy bohatnou a zvyšují spotřebu masa a mléčných výrobků. Jenomže 96 milionů kusů hovězího dobytka ve Spojených státech spotřebuje tolik krmiva, že by se místo toho daly vypěstovat potraviny pro dobrou miliardu lidí a ještě by zbylo. S touhou jíst maso nic nenaděláme, to jsme si přinesli z jeskyní, ale... "

Myslím, že pokud tento text pokládá otázku, tak si zároveň i odpovídá. Proč chovat zvířata na maso, když mnohem efektivněji využijeme půdu na pěstování rostlin pro lidskou spotřebu? Chov zvířat na maso je neefektivní, drahý a zbytečně ničí životní prostředí obrovskými nároky na půdu, vodu (zavlažování) a energii. Na stejnou rozlohu půdy, kde "vyprodukujeme" 1kg masa či 8 litrů mléka, jsme schopni vypěstovat několik 20 - 60 kg rostlinných plodin - od kukuřice či brambor až po zeleninu či ovoce.

Ve světle sílící potravinové krize, kdy se zvyšuje poptávka po potravinách a zvyšuje se také ekologická zátěž životního prostředí díky prudce se rozvíjejícím konzumním společnostem v Číně, Indii a dalších zemích, je na místě se zeptat: Je spotřeba masa a mléka opravdu nutná, je to opravdu přežitek z jeskyně nebo s tím můžeme něco udělat?

A pokud je to přežitek z jeskyně, není na čase se začít už chovat jako civilizovaní lidé a zahodit jeskynní zvyklosti? Udělejte ten krok. Planeta nám dává bohatství rostlin pro uživení všech svých živých tvorů. Zahoďme přežitky z jeskyně a zapněme rozum a cit...

 
Dotazník není zadán


Napište svůj názor

*
*
*
*

* Vložením jakékoliv odpovědi se celé téma posune nahoru jako nejnovější, nevkládejte proto reakce na jiné téma bez použití odkazu 'odpovědět'.


Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.