Benjamin Zephaniah - básník, rastaman, vegan!

Benjamin Zephaniah - básník, rastaman, vegan!

(* dub = styl hudby vycházející z pomalých rytmů reggae a afrických kořenů)

Jak uvádí encyklopedie.seznam.cz,

Část svého dětství strávil na Jamajce, jako mladík byl dva roky ve vězení pro násilnictví. Svou první básnickou sbírku, Pen Rhythm, publikoval v roce 1980. Tato sbríka byla velmi dobře přijata, dočkala se tří vydání. Jeho album Rasta představovalo první nahrávku skupiny The Wailers od smrti Boba Marleyho a prezentované jako pocta Nelsonu Mandelovi mu vyneslo mezinárodní věhlas a dostalo se mj. do čela jugoslávské hitparády. V listopadu 2003 napsal do listu The Guardian, že odmítl jmenování rytířem britského impéria. Napsal k tomu: “matky mých matek byly znásilňovány a z otců mých otců byla dělána zvířata”. Tento čin byl neobvyklý, protože přestože odmítání titulů není věcí nijak vzácnou, u řádu britského impéria je neobvyklé titul odmítnout takto veřejně. Momentálně žije v East Hamu ve Východním Londýně, dle vlastních slov jako vášnivý vegan. Fandí Aston Villa FC a podporuje místní protirasistickou organizaci. Získal několik čestných doktorátů od různých britských univerzit.

V češtině také najdete rozhovor s Benjaminem z časopisu Arkangel, kde mimo jiné uvádí:

Když mi bylo 11, hovořil jsem se svou matkou. Měla na stole kus hovězího a já se jí zeptal: „Odkud je hovězí?“ Ona řekla: „Od muže z obchodu.“ Zeptal jsem se: „Odkud ho má muž v obchodě?“ Řekla: „Od dodavatele.“ Tak jsem se zeptal: „Odkud ho má dodavatel?“ A ona odpověděla, že od farmáře. „A odkud ho má farmář?“ A ona řekla, že z krávy. A tak jsem se zeptal: „A odkud ho má kráva?“ A ona řekla: „Ty hlupáku! To JE kráva!“ Právě tehdy jsem přestal jíst maso, protože to byl ten okamžik, kdy jsem pochopil, že jsem si tyto dvě věci dosud nikdy nespojil.

Celý rozhovor naleznete zde: http://www.realita.tv/content.php?action=show-site&id=160&language=1

Stránky české encyklopedie s diskografií a bibliografií: http://encyklopedie.seznam.cz/heslo/512082-benjamin-zephaniah

A hlavně jeho obsáhlé a inspirující vlastní stránky: http://www.benjaminzephaniah.com/index.html

Pro velký úspěch budeme letos na Vegetariánském dni 30/9 v Praze video pravděpodobně opět promítat a je možné, že pro nás speciálně přichystá i překvapení!
Dotazník není zadán


Napište svůj názor

*
*
*
*

* Vložením jakékoliv odpovědi se celé téma posune nahoru jako nejnovější, nevkládejte proto reakce na jiné téma bez použití odkazu 'odpovědět'.


Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.