Amatéři a profíci II

Systematicky se propagaci vegetariánství a veganství věnuje Česká společnost pro výživu a vegetariánství, která usiluje hlavně o to, aby tyto výživové směry byly akceptovány i pro děti (a zasazuje se o změnu tzv. spotřebních košů), a Česká vegetariánská společnost, která šíří osvětu především na každoroční jednodenní události nazvané Vegetariánský den. Sdružení Vegan Fighter, pod jehož hlavičkou pořádají sportovní exhibice vegansky se stravující vyznavači bojových sportů, ruší mýty o tom, že veganství představuje dietu, která se neslučuje s tělesnou námahou.

Organizací, jež se věnuje stejně intenzivně informování o využívání tzv. užitkových zvířat i propagaci veganského stravování jako možné alternativy, je pražské sdružení Otevři oči. Je tvořeno dobrovolníky a financováno především ze soukromých darů. Nemusí se proto podřizovat představě veřejnosti o tom, co by se mělo v oblasti ochrany zvířat vylepšit, ale naopak se snaží tuto představu prostřednictvím svých kampaní změnit. Samozřejmě se pro svou přímočarost sdružení neobejde bez veřejných kritiků – například mluvčí Státní veterinární správy jej onálepkoval jako pseudonáboženský spolek, neboť se nespokojuje se zvětšováním klecí a jinými dílčími zlepšeními zvířecího welfare. Od roku 2009 promítá každý pátek na pražském náměstí Republiky komplexně pojatý dokument „Pozemšťané“ a distribuuje zájemcům informační materiály. Z vyděšených reakcí kolemjdoucích je znát, že lidé většinou nemají o podobě dnešních velkochovů ani tušení a podílejí se na jejich fungování z neznalosti.

Protikladem této pochmurné akce je street party Veggie Parade, která se v Praze koná od roku 2009. Veggie Parade není klasickou demonstrací proti zneužívání zvířat, ale naopak oslavou veganství a vegetariánství ve formě průvodu s maskami, transparenty a hudbou. Součástí akce jsou i infostánky různých organizací, občerstvení, workshopy a přednášky. Tímto pozitivním pojetím se liší od původních italských a francouzských průvodů Veggie Pride, které, ač byly inspirací pro pražskou akci, jsou mnohem radikálnější například v odmítavém postoji k lakto-ovo-vegetariánství (odmítání masa, ale nikoli mléčných produktů či vajec) nebo k propagaci antropocentrických důvodů k veganství (zdraví, ekologie). Právě kvůli odlišnému pojetí česká akce nese i jiné jméno. Zajímavostí je, že česká Veggie Parade dále inspirovala vznik stejnojmenných akcí v zahraničí. Němečtí a polští aktivisté, kteří se v Praze pochodu zúčastnili, uspořádali Veggie Parade v Berlíně a v Krakově.

Různým druhům propagace soucitných životních stylů se věnuje řada menších kolektivů i jednotlivců po celé republice. V mnoha městech se konají komunitní veganské večeře, informační a petiční akce, filmové projekce atd. Můžeme se jen dohadovat, která konkrétní aktivita nejvíce přispěla k současnému rozmachu obliby vegetariánského a veganského životního stylu v našich krajích. Jedno je ale jisté: počet pražských vegetariánských restaurací překročil předválečný tucet již před koncem tisíciletí a dnes je trojnásobný.

Tereza Vandrovcová, 2. 1/2 článku Co oči uvidí, žaludek nestráví na A2.
 

 

Robert Suchánek, tvoroběžník.cz

 
Dotazník není zadán


chimney sweep London

 • 13:56
 • 2020-05-11
 • saeed (Anonym)

chimney sweep London Odpovědět...

Amatéři a profíci II

 • 09:30
 • 2020-04-26
 • xiansheng chen (Anonym)

Thank you for coming to my shop.My online shop provides professional and customized pillow ! include pillow covers vintage,pillow cases vintage, vintage cushion covers,pillow cases vintage and other pillow!pillow radio vintageburlap decorative pillowsburlap pillows vintage Odpovědět...

http://rainbowtraininginstitute.com

 • 14:06
 • 2019-07-17
 • shivani (Anonym)

An overwhelming web journal I visit this blog, it's unfathomably amazing. Unusually, in this present blog's substance made inspiration driving truth and reasonable. The substance of data is enlighteningOracle Fusion Financials Online TrainingOracle Fusion HCM Online TrainingOracle Fusion SCM Online Training Odpovědět...

https://rainbowtraininginstitute.com/workday-training-workday-hcm-training-in-hyderabad/workday-training/workday-online-training-workday-hcm-online-training

 • 14:52
 • 2019-07-13
 • Rainbow Training Institute (Anonym)

I would like to thank you for the efforts you have made in writing this article. I am hoping the same best work from you in the future as well.
Workday HCM Online Training Odpovědět...

https://rainbowtraininginstitute.com/workday-training-workday-hcm-training-in-hyderabad

 • 14:47
 • 2019-07-13
 • Rainbow Training Institute (Anonym)

Thank you for sharing such a nice and interesting blog with us. I have seen that all will say the same thing repeatedly. But in your blog, I had a chance to get some useful and unique information.
Workday Online Training Odpovědět...

Workday Online Training | Workday HCM Online Training

 • 11:57
 • 2019-05-17
 • Rainbow Institute (Anonym)

Thanks for providing such a useful article containing valuable information. start learning the best online software courses.Workday HCM Online Training Odpovědět...

Napište svůj názor

*
*
*
*

* Vložením jakékoliv odpovědi se celé téma posune nahoru jako nejnovější, nevkládejte proto reakce na jiné téma bez použití odkazu 'odpovědět'.


Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.