logo
Přihlášen: Nepřihlášen (anonymní) 23.02.2018 11:36
Články | Odkazy | Ke stažení | Fórum
Seznam Rubrik
 Reklama
 


Anketa
  Není vypsána žádná anketa


Poslední reakce
 
Nezdravé stravovací trendy
(14.07.2017 10:13:51 Vladislav Petrášek)

Vegetariánství, veganství apod. jsou nezdravé a především módní stravovací trendy, které vedou ke špatné výživě. 

Strava našich předků
(19.05.2017 14:11:39 Emílie L.)

V tomto článku jsou záměrně vynechána některá fakta. Díky tomu článek budí dojem, že naši předci ili hlavně na rostlinné stravě, to ale není pravda. Můj názor: http://emilie-lvovska.webnode.cz/l/co-jedli-nasi-predci/

Grznar
(07.04.2017 12:21:51 Filip)

Kokote!

ocel a guma
(05.03.2017 14:34:14 Já )

Já myslím že to není pravda s ocelí a gumou, protože se prodávají náhrdelníky určené pro vegany a kupují si je.

Proč být vegan
(01.02.2017 23:29:39 Viktor)

Zajímavé podání :-) Já se snažil shrnout hlavní 4 důvody, proč se většina veganů rozhodla přejít právě na tuto rostlinnou stravu. Myslím si, že jsem to pojal hodně podloženými fakty, no, mrkněte sami https://www.svobodavsem.cz/proc-byt-vegan/

Testoviny
(08.12.2016 21:43:33 Eva)

Prijde mi stupidni tvrdit ze vajecne testoviny se vyrabi na stejnych strojich jako bezvajecne.... 

Re: palacinky
(10.09.2016 00:24:56 RodoSlav)

Prečo by si sa mala vzdať palaciniek, keď ich máš rada??

Sprav si vegánske, bez mlieka a vajec. Stačí špaldová múka (T 812 a pod.), voda a štipku soli a je to. Potri džemom ,najlepšie svojim a mňam, mňam.

Dobrú chuť!!

Re: B12
(21.03.2016 14:49:23 vaganka)
Nezlob se, ale s tímhle názorem nemůžu vůbec souhlasit. V mém okolí si vegani, kteří si nedoplňovali vitamín B12 přivodili nedostatek vitamínu B12 s hodně nepříjemnými následky (mj. těžké deprese). A to není jediné: také vápník a nenasycené mastné kyseliny mohou .... (text zkrácen)
Re: B12
(17.02.2016 08:24:49 Milena Buriánková)
Díky za "zlatá slova" klučičí pštadvacítky. Domnívala jsem se, že už budu ve svých sedmdesáti odsouzena chodit jen do kroužků štrykování, nebo k doktorům, ač tomu vzdoruji mnoho let a ve zdraví. Čistoktrevnou vegetariánkou jsem 12 let, ale musím sebou víc mrskat , abych stihla v&scaro.... (text zkrácen)
B12
(16.02.2016 14:01:48 Don't worry)
Myslím že nic není tak vážné, aby se to muselo hrotit.. Já ve veganství vidím jednoduchost, pohodu a náklonost k přírodě. Ano, první dojem který člověk vidí je ten, že je to drahé a budou Vám chybět nejrůznější látky.. Čím víc se ovšem začnete zaj.... (text zkrácen)11 let vegan a stále žiju!! :-)
16.06.2007 22:40:08
Obrázek

"11 years vegan and still alive!" - mě napadl lehce provokativní, lehce inspirativní nápis na tričko. Ne snad že bych potřeboval nové tričko s vegan motivem, těch mám dost (viz foto). Spíše z potřeby dát najevo, že veganství může být zdravý, plnohodnotný životní styl a určitě není pravda, že veganům chybí vitamíny a minerály a po pár letech téměř umírají, jak někteří tzv."novináři" uvádějí. A také proto, abych ukázal všem novým adeptům na veganství, že nemusí mít strach: že to jde a chce to hlavně pevnou vůli.

Dnes, s odstupem 11 let co jsem vegan, si uvědomuji, jak se doba změnila a vše je mnohem jednodušší než dříve. Na trhu je dostatek veganských potravin, dá se najíst i v některých restauracích, existuje mnoho informací o veganství hlavně na internetu atd.

Co však stále přetrvá jsou stálé útoky proti veganství a dokonce i vegetariánství, které je v západních zemích již naprosto etablované a nikdo o něm již ani nepochybuje jako o zdravém životním stylu. U nás je však stále situace jako na "divokém východě" a ikdyž se hodně věcí významně změnilo, přetrvává stále ten archetyp toho, co potřebuje "správný chlap": půllitr piva, pořádný talíř knedlíků s pořádnou porcí masa - "jinak by se nenajedl".

Nebudu tady rozebírat, co si myslím o "správných českých chlapech", jejichž podobu částečně udržují neustálé reklamy na pivo a druhou část - tu s tím masem - udržuje masný průmysl, který dělá vše proto, aby se mu nesnížily zisky. Jen se podívejte, jak letáky hypermarketů jsou plné obrázků masa a masných výrobků. Většinou na prvních stránkách letáků, na atraktivních pozicích. Ostře to kontrastuje s články o zdravé životosprávě, které najdete v každém lepším časopise a které se od masa většinou odklání, resp. nabádají k drůbežímu apod.

Proč stále trvá tento archetyp mužského "masného" šovinismu? Mám za to, že je to opravdu díky masivní reklamě na masné výrobky, protože podobně je to s mlékem - obrovská nadprodukce masa a mléka v naší zemi nutí výrobce tlačit tyto "suroviny" i tam, kde absolutně nejsou potřeba. Proto v mnoha výrobcích naleznete třeba syrovátku, protože je to odpad a když nevědí, co s ním, šoupnou ho někam, kde bude fungovat jako "zlepšující ingredience". To samé je s akcí "Mléko do škol", která producentům mléka pod záminkou toho, jak je mléko údajně zdravé, zaručuje díky státní podpoře statisíce malých konzumentů, kteří o tom sami ještě přemýšlet neumějí (a o to je tato lobbistická akce ještě zrůdnější). Česká kotlina navíc díky absenci kontaktu s jinými etniky postrádá více svěží vítr a tak kombinace tlaku maso-mléčného průmyslu s konzervativní českou povahou zapříčiňuje to, že i po těch letech, co žiji vegansky, jsou argumenty a kritika stále stejné. Zajímavé je, že pokud se v tisku objeví článek kritizující veganství, je většinou psán mužským autorem - není to trochu náhoda??

Když už jsem zmínil maso-mléčný průmysl, musím opravdu upozornit na to, že vegetariánství neřeší mnoho. Spokojit se s tím, že stačí odmítnout maso, je málo a je to alibistické! Stejný průmysl, který zabíjí zvířata na maso, je trýzní a zabíjí kvůli mléku. Oba tyto průmysly se doplňují, bez jednoho se druhý neobejde. Pokud pijete mléko a jíte sýry, podporujete úplně stejný průmysl, protože kvůli mléku jsou telátka zabíjena a ta, která mají to štěstí, že jsou ženského pohlaví a budou pár let snášet muka při mléčné produkci, ta budou stejně nakonec poslána na jatka. Taková je realita a pití mléka tedy nezapřičiňuje přímou, okamžitou smrt, ale působí smrt vedlejší, pomalejší, ne tak očividnou ale se stejnými následky.

Po 11 letech se určitě spousta věcí zlepšila. Mně osobně udělaly letos radost mnohé výrobky, které na zdejším trhu zatím chyběly - sojové jogurty Sojade, které jsou opravdu jogurty a ne náhražky, veganská kosmetika Eco Cosmetics a spousta dalšího. V dobře zásobených prodejnách zdravé výživy či biopotravin se dnes dá spousta věcí koupit, pokud na to člověk má. I to dnes vidím jako velké plus - před 11 lety, ještě jako nedospělý, bylo obtížné dobře se zásobit veganskými produkty, zvlášť pokud se ani nedaly sehnat.

Dnes, díky životní situaci ve které se nacházím, si rád vyrazím na pizzu bez sýra, rád nakoupím hromadu různých dobrůtek, rád zajdu do nějaké restaurace, pokud se tam dá najíst vegansky aspoň trochu. Rád si také koupím oblečení s veganskými motivy, rád podpořím byznys provozovaný vegany (v cizině je spousta firem, založených vegany, od nich rád nakupuji),  rád podpořím organizace jako Svoboda zvířat nebo Česká vegetariánská společnost, které veganství vysloveně podporují. Jako náctiletý jsem si to dovolit nemohl a tak svůj dnešní věk a svou dnešní situaci ještě s tím odstupem let vidím jako velkou výhodu.

Rád bych tímto "úvodníkem bez ladu a skladu" hlavně podpořil všechny mladé vegany a veganky, kteří se začali stravovat vegansky nebo o tom uvažují. Zdravé, plnohodnotnotné veganství není levná záležitost, protože vše, co je zdravé, stojí více než to nezdravé, ochuzené. Nedejte na planá varování, nedejte na těžkosti, které vás budou provázet, na připomínky a řeči příbuzných či "kamarádů". Znám příliš mnoho lidí, kteří zkoušeli žít vegansky a hlavně proto, že neměli pevnou vůli nebo ze všech možných důvodů dohromady, toho opět po pár měsících či letech nechali. Proto jako pro mne je inspirací, že například v USA nebo Velké Británii žije mnoho veganů od narození, vegani, kteří žijí vegansky třeba 60 let, celé veganské rodiny, proto i pro vás může být inspirací, že v těchto našich českých podmínkách to také jde a můj příklad ukazuje, že pokud já žiji 11 let vegansky, dokážete to i vy nebo kdokoliv jiný!

Hřeje mě pocit, kolik jsem za těch 11 let ušetřil zvířecích životů. Život na této planetě je těžký, proto nechci působit ještě více krutosti tím, že nějakého jiného tvora budu jíst nebo ho jakkoliv zneužívat. Jsem rád, že se nemusím podílet na utrpení zvířat, které umírají kvůli něčímu masu či mléku. Kvůli utrpení, které je zcela zbytečné a bez kterého se zcela jednoduše můžeme obejít změnou našeho jídelníčku na veganství.

Pokud jste ten krok ještě neudělali, udělejte ho. Uděláte tím obrovské plus nejen pro zvířata, ale také pro planetu a v neposlední řadě i pro vaše vlastní zdraví.
Veganství v praxi Reakce (0) | Zobrazit všechny články ...

Skupiny místností fóra
 
Cestujeme vegansky
Detaily veganského života - kam až zajít?
Obchody v ČR
Kde si nakoupit veganské výrobky, jídlo, kosmetiku...
Vegan foreigners in Czech rep!
Anybody travelling to or staying in CZ...
Vegan MTB klub
Rádi jezdíte na horských kolech do přírody?
Veganské recepty od vás
Veganství
Vege Seznamka
vege seznámení - vážně i nevážně
Výrobky - vhodné či nevhodné?
Jaké jsou zajímavé výrobky? Na co si dát pozor? A čím výrobci klamou?
Veganské akce
Vegani pro vegany, ale i pro veřejnost - co uděláme?
Důvody ? Etika či Dieta ?
Restaurace - ČR
Restaurace - cizina
Zaměstnání, projekty
Vege práce, vege projekty...

Všechny místnosti ...
Krátké Zprávy

Líbíme se Vám?

07.09.2010 13:09

Jedním kliknutím dejte vědět svým přátelům na facebooku, že se Vám vegan.cz líbí!
Veg1 jen za 199 Kč

01.09.2010 21:34
Při zakoupení 3ks veganských multivitamínů VEG1 neplatíte obvyklou cenu 249 Kč za kus, ale jen 199 Kč za kus - ušetříte 147 Kč! Akce platí v prodejně BIOOBCHOD.CZ, Praha2, Bělehradská 71, řekněte si o slevu na pokladně. Řekněte, že jste to četli na vegan.cz, je to taková čtenářská výhoda :-)


Ahoj v novém roce!

01.02.2008 13:52
Zdravím všechny! Konečně je zase trochu času hodit sem pár úprav. Fórum funguje, je vidět, že kdo má zájem, rád si napíše o svých zkušenostech s veganstvím. Připomínám, že veganství není jen o stravě - kdo jí vegansky, ale nosí kožené boty, je to jako být pacifista a jít do války... Pokud budete mít nějaký článeček, překlad, neváhejte mi ho poslat na mail rosta(et)vegan.cz. Vítány jsou hlavně překlady zahraničních materiálů!


Fórum funguje

03.07.2007 01:42:43
Sekce Fórum v horní liště se již začíná plnit tématy. Pokud jste vegan a máte co říci nebo se chcete na něco zeptat, neváhejte se zapojit! Upozornění - pokud vkládáte příspěvek, neukáže se email - takže když chcete aby vám někdo odpověděl, musíte napsat do textu i email, jinak mohou odepisovat jen registrovaní uživatelé formou vzájemných zpráv.

Přihlášení uživatele

 

Registrovat uživatele
Zapomenuté heslo

Vstup do administrace

Soutěž
  V tuto chvíli není vypsaná soutěž.


Web technicky a zdarma provozuje


V případě technických problémů kontaktujte.

.
Statistika přístupů

TOPlist
Od 21.4.2008Reklama