11 let vegan a stále žiju!! :-)

11 let vegan a stále žiju!! :-)

"11 years vegan and still alive!" - mě napadl lehce provokativní, lehce inspirativní nápis na tričko. Ne snad že bych potřeboval nové tričko s vegan motivem, těch mám dost (viz foto). Spíše z potřeby dát najevo, že veganství může být zdravý, plnohodnotný životní styl a určitě není pravda, že veganům chybí vitamíny a minerály a po pár letech téměř umírají, jak někteří tzv."novináři" uvádějí. A také proto, abych ukázal všem novým adeptům na veganství, že nemusí mít strach: že to jde a chce to hlavně pevnou vůli.

Dnes, s odstupem 11 let co jsem vegan, si uvědomuji, jak se doba změnila a vše je mnohem jednodušší než dříve. Na trhu je dostatek veganských potravin, dá se najíst i v některých restauracích, existuje mnoho informací o veganství hlavně na internetu atd.

Co však stále přetrvá jsou stálé útoky proti veganství a dokonce i vegetariánství, které je v západních zemích již naprosto etablované a nikdo o něm již ani nepochybuje jako o zdravém životním stylu. U nás je však stále situace jako na "divokém východě" a ikdyž se hodně věcí významně změnilo, přetrvává stále ten archetyp toho, co potřebuje "správný chlap": půllitr piva, pořádný talíř knedlíků s pořádnou porcí masa - "jinak by se nenajedl".

Nebudu tady rozebírat, co si myslím o "správných českých chlapech", jejichž podobu částečně udržují neustálé reklamy na pivo a druhou část - tu s tím masem - udržuje masný průmysl, který dělá vše proto, aby se mu nesnížily zisky. Jen se podívejte, jak letáky hypermarketů jsou plné obrázků masa a masných výrobků. Většinou na prvních stránkách letáků, na atraktivních pozicích. Ostře to kontrastuje s články o zdravé životosprávě, které najdete v každém lepším časopise a které se od masa většinou odklání, resp. nabádají k drůbežímu apod.

Proč stále trvá tento archetyp mužského "masného" šovinismu? Mám za to, že je to opravdu díky masivní reklamě na masné výrobky, protože podobně je to s mlékem - obrovská nadprodukce masa a mléka v naší zemi nutí výrobce tlačit tyto "suroviny" i tam, kde absolutně nejsou potřeba. Proto v mnoha výrobcích naleznete třeba syrovátku, protože je to odpad a když nevědí, co s ním, šoupnou ho někam, kde bude fungovat jako "zlepšující ingredience". To samé je s akcí "Mléko do škol", která producentům mléka pod záminkou toho, jak je mléko údajně zdravé, zaručuje díky státní podpoře statisíce malých konzumentů, kteří o tom sami ještě přemýšlet neumějí (a o to je tato lobbistická akce ještě zrůdnější). Česká kotlina navíc díky absenci kontaktu s jinými etniky postrádá více svěží vítr a tak kombinace tlaku maso-mléčného průmyslu s konzervativní českou povahou zapříčiňuje to, že i po těch letech, co žiji vegansky, jsou argumenty a kritika stále stejné. Zajímavé je, že pokud se v tisku objeví článek kritizující veganství, je většinou psán mužským autorem - není to trochu náhoda??

Když už jsem zmínil maso-mléčný průmysl, musím opravdu upozornit na to, že vegetariánství neřeší mnoho. Spokojit se s tím, že stačí odmítnout maso, je málo a je to alibistické! Stejný průmysl, který zabíjí zvířata na maso, je trýzní a zabíjí kvůli mléku. Oba tyto průmysly se doplňují, bez jednoho se druhý neobejde. Pokud pijete mléko a jíte sýry, podporujete úplně stejný průmysl, protože kvůli mléku jsou telátka zabíjena a ta, která mají to štěstí, že jsou ženského pohlaví a budou pár let snášet muka při mléčné produkci, ta budou stejně nakonec poslána na jatka. Taková je realita a pití mléka tedy nezapřičiňuje přímou, okamžitou smrt, ale působí smrt vedlejší, pomalejší, ne tak očividnou ale se stejnými následky.

Po 11 letech se určitě spousta věcí zlepšila. Mně osobně udělaly letos radost mnohé výrobky, které na zdejším trhu zatím chyběly - sojové jogurty Sojade, které jsou opravdu jogurty a ne náhražky, veganská kosmetika Eco Cosmetics a spousta dalšího. V dobře zásobených prodejnách zdravé výživy či biopotravin se dnes dá spousta věcí koupit, pokud na to člověk má. I to dnes vidím jako velké plus - před 11 lety, ještě jako nedospělý, bylo obtížné dobře se zásobit veganskými produkty, zvlášť pokud se ani nedaly sehnat.

Dnes, díky životní situaci ve které se nacházím, si rád vyrazím na pizzu bez sýra, rád nakoupím hromadu různých dobrůtek, rád zajdu do nějaké restaurace, pokud se tam dá najíst vegansky aspoň trochu. Rád si také koupím oblečení s veganskými motivy, rád podpořím byznys provozovaný vegany (v cizině je spousta firem, založených vegany, od nich rád nakupuji),  rád podpořím organizace jako Svoboda zvířat nebo Česká vegetariánská společnost, které veganství vysloveně podporují. Jako náctiletý jsem si to dovolit nemohl a tak svůj dnešní věk a svou dnešní situaci ještě s tím odstupem let vidím jako velkou výhodu.

Rád bych tímto "úvodníkem bez ladu a skladu" hlavně podpořil všechny mladé vegany a veganky, kteří se začali stravovat vegansky nebo o tom uvažují. Zdravé, plnohodnotnotné veganství není levná záležitost, protože vše, co je zdravé, stojí více než to nezdravé, ochuzené. Nedejte na planá varování, nedejte na těžkosti, které vás budou provázet, na připomínky a řeči příbuzných či "kamarádů". Znám příliš mnoho lidí, kteří zkoušeli žít vegansky a hlavně proto, že neměli pevnou vůli nebo ze všech možných důvodů dohromady, toho opět po pár měsících či letech nechali. Proto jako pro mne je inspirací, že například v USA nebo Velké Británii žije mnoho veganů od narození, vegani, kteří žijí vegansky třeba 60 let, celé veganské rodiny, proto i pro vás může být inspirací, že v těchto našich českých podmínkách to také jde a můj příklad ukazuje, že pokud já žiji 11 let vegansky, dokážete to i vy nebo kdokoliv jiný!

Hřeje mě pocit, kolik jsem za těch 11 let ušetřil zvířecích životů. Život na této planetě je těžký, proto nechci působit ještě více krutosti tím, že nějakého jiného tvora budu jíst nebo ho jakkoliv zneužívat. Jsem rád, že se nemusím podílet na utrpení zvířat, které umírají kvůli něčímu masu či mléku. Kvůli utrpení, které je zcela zbytečné a bez kterého se zcela jednoduše můžeme obejít změnou našeho jídelníčku na veganství.

Pokud jste ten krok ještě neudělali, udělejte ho. Uděláte tím obrovské plus nejen pro zvířata, ale také pro planetu a v neposlední řadě i pro vaše vlastní zdraví.
Dotazník není zadán


Napište svůj názor

*
*
*
*

* Vložením jakékoliv odpovědi se celé téma posune nahoru jako nejnovější, nevkládejte proto reakce na jiné téma bez použití odkazu 'odpovědět'.


Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.